Деякі союзники України вважають, що рішення президента Володимира Зеленського позбавити антикорупційні організації незалежності, можливо, стануть найбільшою авантюрою в його політичному житті та заплямують його імідж.
Про це йдеться в матеріалі The Times.
“Дії Зеленського проти Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури також викликають сумніви щодо прагнення України вступити до ЄС. Посадовці Європи попередили, що це може зруйнувати надії України на членство в Євросоюз”, – пишуть журналісти.
Французький міністр у справах Європи Бенжамен Хаддад закликав Зеленського скасувати своє рішення. А глава МЗС Німеччини Йоганн Вадефуль сказав, що жорсткі обмеження діяльності антикорупційних органів “завадять” амбіціям Києва щодо ЄС.
The Times пише, що рішення щодо НАБУ та САП є вражаючим поворотом для українського президента, якого після повномасштабного вторгнення РФ вважали “міжнародним символом свободи”. Журналісти вважають, що шлях України до ЄС може стати “безпосередньою жертвою рішення Зеленського, якщо не відбудеться різкого розвороту”.
“Хоча протести були відносно невеликими, Зеленський добре знає, що протести на Майдані, які призвели до повалення тодішнього президента Віктора Януковича у 2014 році, також були скромними на початку. Зеленський пам’ятає, що ці протести почалися, коли Янукович вийшов з угоди про зближення України з ЄС”, – пише видання.
Нагадаємо, 22 липня Зеленський підписав поспіхом ухвалений законопроєкт про обмеження повноважень НАБУ і САП, а також підпорядкування їх Офісу генпрокурора. 23 липня Зеленський зібрав усіх керівників правоохоронних та антикорупційних органів для “дуже потрібної, відвертої й корисної розмови”. Він знову повторив, що кримінальні провадження “не мають тривати роками без законних вироків”, а ті, хто працює проти України, “не мають почуватися комфортно й не відчувати, що таке невідворотність покарання”.
Читайте також: Закон №12414 завдає серйозного удару вступу України в ЄС і може поставити під загрозу підтримку США, — The Telegraph
Згодом стало відомо, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вимагає від Зеленського розʼяснень щодо нового закону про обмеження НАБУ і САП. Адже в Євросоюзі “серйозно стурбовані наслідками цих поправок”.
Також варто зазначити, що група Європарламенту “Renew Europe” надіслала листа Зеленському та головам фракції “Слуга народу” через підписання закону щодо обмеження повноважень НАБУ та САП. У листі закликають “негайно скасувати ухвалене рішення” та відновити незалежність антикорупційних органів.
Згодом Зеленський заявив, що внесе до ВРУ законопроєкт про посилення незалежності антикорупційних органів. Народний депутат України від “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко повідомив, що ВРУ буде терміново збиратися та голосувати за новий законопроєкт по НАБУ та САП вже з наступного тижня.
Читайте також: У G7 привітали анонсований Зеленським новий законопроєкт щодо повноважень НАБУ і САП, – Матернова
Сьогодні, 24 липня, у парламенті таки зареєстрували законопроєкт, яким пропонують повернути незалежність НАБУ і САП. Ініціаторами нового законопроєкту є 48 народних обранців.