біоматеріал загиблих воїнів
Фото: rene asmussen/pexels

На рівні законодавства українським жінкам заборонили використовувати для запліднення заморожений біоматеріал їхніх загиблих чоловіків. Після підтвердження смерті, репродуктивні клітини підлягають утилізації.

Як повідомила адвокатка Олена Бабіч, президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон наприкінці листопада 2023 року.

Вона зазначає, що дружини полеглих воїнів б’ють на сполох, адже вже з березня клініки будуть зобовʼязані утилізовувати заморожену раніше сперму.

“На днях консультувала вдову військовослужбовця. Молодий хлопець, мріяли мати дітей. Кріоконсервували сперму перед тим, як йти на фронт. Оформили всі необхідні документи – договір, довіреність на дружину, заяву щодо використання сперми для народження такої бажаної спільної дитини. Чоловік загинув… Як пояснити вбитій горем жінці, яка буквально пару місяців назад оформлювала з чоловіком документи, щоб народити дитину, що поки її чоловік боронив державу і загинув, наші законотворці буквально позбавили його права бути батьком після своєї смерті?!”, – написала правозахисниця. 

Чим пояснюють таку поправку

Медійниця Олеся Остаф’єва зазначає, що “найбільш гидко те, що заборона та знищення біоматеріалу мотивується тим, щоб не виплачувати і не надавати пільги”.

Вона зазначила, що нарахувала серед ініціаторів закону 13 жінок, а під час голосуванні жодна особа не проголосувала проти.

“Перша редакція була інша, а такі правки вніс Михайло Радуцький. Ок. Винного знайшли. Але передивилась поіменне голосування – проти нуль голосів”, – прокоментувала вона.

Геращенко про вимоги виправити закон

Народна депутатка від фракції “Європейська солідарність” Ірина Геращенко також прокоментувала ситуацію. Вона наголосила, що не знала про подібні правки.

“Я шокована, бо в першому читанні цього не було, навпаки, саме під створення такого банку біоматеріалу на випадок загибелі цей закон і писався… Виявляється, поправку внесли до 2 читання представники монобільшості і проголосували на комітеті. Що це була їх категорична вимога, мовляв, це тягне на якісь додаткові бюджетні видатки і пільги. Але цією поправкою спотворено зміст закону, який ми писали! Вибачте всі. Парламент не мав права такого приймати. Це не перший випадок, коли до 2 читання закон стає гірше, але це жах, жах, жах. І ми зараз негайно маємо це виправити… будемо наполягати прийняти закон в першій версії вже в лютому”, – зазначила Геращенко.

Читайте також: Нардепка Совсун розповіла, чому жінок мають мобілізувати на рівні з чоловіками

Подібні

Стало відомо, скільки людей залишаються у прифронтовому Покровську: до кінця тижня евакуюють дітей

У прифронтовому Покровську, що на Донеччині, залишаються 11 тисяч людей, серед яких…

Україна отримає 4,1 млрд євро термінової допомоги від ЄС

Незабаром Україна отримає близько 4,1 мільярда євро коштів. Це стане другою регулярною…

США дає Україні кредит у $20 млрд по своєму зобовʼязанню у G7: Железняк пояснив, що це означає

Ці гроші “перекриватимуться” доходами від заморожених російських активів

“Укренерго” анонсувало радикальні зміни у графіках відключень електрики для населення

Сьогодні, 12 грудня, Міністерство енергетики України затвердило інструкцію, яка має встановити однакові…