З 29 листопада по 9 грудня цього року в Україні провели соцопитування на тему територіальних поступків в обмін на мир. Як виявилося, більшість опитаних людей проти, однак ця кількість поступово зменшується.
Про це йдеться у дослідженні Київського міжнародного інституту соціології.
“Методом телефонних інтерв’ю опитали 1031 респондента, які проживають у всіх регіонах України (крім АР Крим). У період з травня 2022 року до травня 2023 року ситуація була відносно стабільною: близько 8-10% респондентів були готовими на територіальні поступки, а абсолютна більшість, тобто 82-87%, виступили стабільно проти жодних поступків. Однак після травня 2023 року простежується поступове зростання частки тих, хто готовий до територіальних поступок: з 10% у травні до 14% у жовтні та до 19% у грудні. Разом з цим є тенденція й до зниження частки тих, хто виступає проти територіальних поступок: 84% у травні до 80% у жовтні й до 74% у грудні. Проте станом на зараз все одно більшість українців вважають, що Україна не має відмовлятися від жодних своїх територій”, – йдеться у повідомленні.
Починаючи з травня 2022 року, КМІС для аналізу регіональних відмінностей використовував регіон, де респонденти проживали до 24 лютого 2022 року. Якщо між травнем і жовтнем 2023 року приріст частки тих, хто готовий до територіальних поступок, був переважно за рахунок півдня та сходу, то приріст між жовтнем і груднем вийшов за рахунок заходу та центру.
Так, на заході країни зростання частки таких респондентів становить з 9% у жовтні до 20%, а у центрі – з 10% до 15%. Водночас на півдні та сході зміни в частці тих, хто готовий до поступок, значно менш помітні, хоча також є негативні тенденції.
“Разом з цим, у всіх регіонах виразна більшість респондентів (від, відповідно, 68% і 69% на півдні й сході до 76 і 79% на заході та в центрі) все одно виступають проти територіальних поступок Росії. Якщо ж аналізувати у розрізі регіону проживання станом на момент проведення інтерв’ю (тобто на грудень 2023 року), то простежуються подібні тенденції. Навіть серед мешканців півдня та сходу, які найближчі до зони бойових дій, 67% виступають проти жодних територіальних поступок (водночас готові до поступок 22% тих, хто проживає на півдні та 25% тих, хто проживає на сході). Ситуація є серед мешканців заходу та центру лише трохи відрізняється у сторону нижчої готовності до територіальних поступок.
“В Україні після широкомасштабного вторгнення РФ відбувався сплеск оптимізму, який, зокрема, супроводжувався категоричністю в питаннях територіальних поступок. Було природно очікувати, що чим довше триватиме війна, тим ми будемо свідками “повернення” показників до дещо нижчих рівнів. Певний період оптимізм підтримувався яскравими перемогами на півночі України, Харківщині та Херсонщині. Проте на тлі складного 2023 року ми бачимо низхідні тенденції. В умовах високої невизначеності важко сказати, якою буде далі траєкторія – можливо, готовність до поступок ще дещо зросте, проте далі стабілізується. Наразі можна впевнено припускати, що ключовою для суспільних настроїв буде позиція західних партнерів та їх належна підтримка України”, – додали фахівці.
Нагадаємо, більшість українців за продовження повноважень Зеленського до закінчення воєнного стану. Тему виборів в Україні та легітимності влади використає й країна-терористка РФ.
Також варто зазначити, що більшість українців помітили позитивну динаміку в боротьбі з корупцією. Київський міжнародний інститут соціології провів власне всеукраїнське опитування громадської думки “Омнібус”.
Читайте також: Більшість українців вважають Путіна сучасним Гітлером, — опитування