Сьогодні, 26 лютого, Верховна Рада України підтримала в цілому закон №12368-1 про створення Вищого адміністративного суду. За це проголосували 234 нардепи.
Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк та Центр протидії корупції.
“Це ми нарешті виконали один з прострочених маяків МВФ, де дедлайн був 31 грудня минулого року. Насправді змінили концепцію і вирішили створити два суди: Спеціалізований окружний адміністративний суд та Спеціалізований апеляційний адміністративний суд до вищих спеціалізованих судів (як суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення Спеціалізованого окружного адміністративного суду)”, – розповів Железняк.
Водночас в ЦПК зазначили, що формально парламент виконав вимоги ЄС та МВФ, проте залишилося кілька норм, які дозволять владі просувати на посади ручних суддів та впливати на рішення апеляційної інстанції. Також передбачається формування експертної ради з шести людей: трьох від Ради суддів України та стільки ж від міжнародних й іноземних організацій.
“Чому так? Бо при створенні нових судів міжнародні експерти матимуть значно меншу роль, ніж під час добору суддів ВАКС. Наприклад, щоб ухвалити висновок про недоброчесність чи некомпетентність кандидата лише голосів міжнародників не вистачить. Потрібно буде враховувати когось із квоти зашквареної Ради суддів”, – зазначили в ЦПК.
За словами нардепа, тепер Вища кваліфікаційна комісія суддів України має оголосити конкурс на посади суддів протягом одного місяця після набрання чинності законом. Конкурси мають враховувати особливості, визначені законопроєктом, із залученням експертної ради (протягом трьох років).
Нагадаємо, водночас нещодавно Верховна Рада України не підтримала постанову “про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ”. Там йшлося про те, що парламент оголосить вибори президента щойно на території Україні “буде забезпечено всеосяжний, справедливий і сталий мир”.