Скандальна заява голови депутатської групи “Платформа за життя та мир” Юрія Бойка хоча і з’явилася ще на вихідних, найбільше “вистрілила” на початку інформаційного тижня – у понеділок. І хоча сам Бойко вже “дав задню”, випустивши нове звернення і навіть назвавши Володимира Путіна військовим злочинцем, є підстави вважати, що історія не закінчилася, а тільки починається.
Тому “Політарена” поставила риторичне питання: “Що це було?”
Шукати відповідь допомагали керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок та директор Інституту світової політики Євген Магда.
Радикали Порошенка, які “ущемляють”: що сказав Бойко
В суботу, 14 грудня, на тік-ток-каналі Бойка з’явилося відео, в якому політик, не називаючи конкретних імен і подій, пожалівся на невідомих “наших радикалів”, які “началі сносіть памятнікі по странє, пєрєімєновивать города, запрєщать людям говоріть на родном язикє і ходіть в ту церковь, в которую оні хотят ходіть”. Загалом нічого нового і в контексті Бойка дивного, якщо забути про майже три роки після лютневого нападу Росії, не кажучи вже про 11 воєнних років з лютого 2014-го.
Родзинками “явлення Бойка тік-току” стала, по-перше, цитата радянського письменника, героя соцпраці і лауреата сталінської та ленінської премії, орденоносного і заслуженого Расула Гамзатова. По-друге, характерна вимова “родного язика” із фрікативним “г” та, по-третє, фраза “Поетому всьо больше людєй поддєрживаєт нас – тєх, кто протів насілія, за єдінєніє в стране, за поддєржку людєй”, від чого в ефірі “сильно запахло виборами”.
Вочевидь, “нашим радикалам” сказане Бойком не дуже сподобалося, тому на заяву відреагували і спікер парламенту, і навіть голова ОП. А вже у вівторок політика запросили до СБУ на дружню розмову. Після якої Бойко записав нове відео, в якому пояснив, що “не хоче, щоб його заява була використана РФ і воєнного злочинця Путіна для виправдання нападу на нашу країну”, і зробив інші примирливо-об’єднавчі заяви. Осилити державну мову, хоча б для проформи, замість “родного язика” колишньому українському урядовцю не допомогла навіть СБУ.
Крім того, в коментарі ВВС Бойко пояснив, що говорячи про “радикалів” мав на увазі часи Петра Порошенка, мовляв, то за попереднього президента з’явилися усілякі парамілітарні групи і “політика відміни”. А от нинішню українську владу він “і надалі” буде підтримувати.
ОПЗЖ готується до виборів
Українська влада переконує, що ні про які вибори вона не думає. Мовляв, допоки війна не скінчиться, про таке не можна й казати. Проте заяви ці вже давно не викликають довіри. “Політарені” не знайомі експерти, які б сказали, що ознак підготовки до виборів в Україні нема. Тож перше, що спадає на думку щодо несподіваної активності голови ОПЗЖ – це саме розігрів майбутнього електорату. Перші кроки, так би мовити. І згадана вище фраза Бойка “все більше людей підтримує нас” дуже активно грає саме на користь цієї версії.
Валерій Клочок погоджується, що є всі ознаки виборчого процесу, який насувається на країну і в який всі активно включилися. І гра у цьому випадку буде на почуттях.
“Наприклад, на мобілізації: наскільки вона справедлива зараз? Вона не справедлива. Багато хто відверто від неї ховається, а ті, хто реально може претендувати на списання за станом здоров’я, не можуть довести це на ВЛК. Дуже складно довести, що ти непридатний за станом здоров’я. Тому що не вистачає, як кажуть у нас у владі, мобілізаційного ресурсу. Тобто це не організували, а ТЦК дали карт-бланш, тому що плани мобілізаційні треба виконати. Чутлива тема для суспільства? Дуже чутлива. Церква згадана чутлива? Дуже чутлива. Мова… От історія з мовними інспекторами в Івано-Франківську – це для чого? Що кому хотіли цим довести? Я вважаю це нерозумним”, – пояснює Клочок.
Він підкреслює, що є прихильником лагідної українізації і захисту в Україні, безумовно, потребує саме українська мова. І це завдання можна було вже виконати, якби почали із відновлення Незалежності, з 1991 року. Цього не зробили, і зараз на цій темі – як і на всіх інших чутливих темах – активно спекулюватимуть.
“Коли ви питаєте, хто вигодонабувач такої риторики, то це дуже широкі верстви в Україні через ту кількість проблем, які у нас є. На жаль, вони підмінять опозиційні проукраїнські сили”, – вважає експерт.
Як зазначає Євген Магда, Бойко, звичайно, розраховує на частину колишнього електорату “Партії регіонів”.
“В цьому немає нічого дивного, бо Україна – демократична держава, пояснює директор Інституту світової політики. – Тут є люди, які, очевидно, будуть голосувати за те, щоб замиритися з Росією. На жаль, це реальність, з якою треба змиритися. І це ситуація, яка не те щоб геть нова, але створює низку проблем. Думаю, що буде досить велика конкуренція за умовно проросійський електоральний сегмент. З тієї простої причини, що він суттєво скоротився, а акторів суттєво не поменшало”.
Гібридна війна Кремля на запит “втомленого” суспільства
Втім, вибори – не єдина причина подати голос проросійським силам.
На думку Валерія Клочка, наративи про утиски російської мови (а саме вона, без сумніву, малася на увазі під “родним язиком”), російської церкви тощо, з’явилися у промові Бойка не просто так. Вони абсолютно співпадають з вимогами, прописаними у Стамбульських угодах Кремлем. Їх Путін постійно згадує, коли йдеться про перемовини з Києвом, їх Москва намагається проштовхнути в якості “закінчення війни” Дональду Трампу.
“Я вбачаю підігрування Кремлю. Навіть не виключаю, що воно було свідомим на тлі очікувань прихильності виборців. Дійсно є такий момент. Але проблема в тому, що такі наративи поширює не лише Бойко. У нас не одна політична сила, як буде топтатися по проросійському електорату. І, на жаль, я не бачу в Україні системної державної політики, яка б не допустила цього. З низки причин. Це цілий комплекс проблем, які ми накопичували впродовж дуже багатьох років, в тому числі з початку широкомасштабного вторгнення”, – зазначив Клочок.
На жаль, продовжує експерт, при цьому в українському суспільстві також є запит на швидке завершення війни за будь-яку ціну.
“Справді, на тлі втомленості від війни у суспільстві, на тлі величезних корупційних скандалів у владі, невдалих рішень щодо організації служби в ЗСУ – ну, от хоча б останній скандал з 211-ю бригадою – у нас стали думати про те, що треба було тоді, у 2022-му, все закінчувати, і зараз не було б стільки смертей… Смертей, може, і не було б стільки, але я переконаний, що ми б вже мали наступну війну Росії проти України, і вона б була не менш жорстокою”, – каже Клочок.
Як своєю чергою зазначає Євген Магда, заява Бойка змушує згадати про гібридну війну.
“Бойко, в принципі, ніколи не приховував своїх проросійських позицій. Але такий його прояв став, як на мене, свідченням намірів Кремля активувати своїх агентів впливу всередині України та максимально активно їх просувати”, – пояснює Магда.
Він підкреслює, що Бойко – досвідчений політик, який вміє уникати дурниць і заяв, які можуть призвести до переслідування. Але крім того, зараз він і його політсила – молодший політичний партнер влади.
“Тому його посмикування на ідеологічній основі, коли людина вчора говорить одне, а завтра – інше, свідчать про невелику самостійність і про те, що його господарі і партнери вже сказали, мовляв, “Юрію Анатолійовичу, думайте”, – пояснює Магда. Додаючи, що політична кар’єра Бойка, на його думку, у будь-якій цивілізованій європейській країні мала б завершитися ще 10 років тому. Але в Україні свої реалії.
СБУ “на публіку” та “для галочки”
Те, що ексОПЗЖ зараз – добровільно-примусовий додаток до “монобільшості”, без якого остання не може набрати необхідну кількість голосів для потрібних рішень, не є секретом. Тож питання про те, чи можливі для Бойка якісь наслідки і чи була розмова в СБУ їхньою прелюдією, є риторичним.
По-перше, це не треба самим “слугам”. По-друге, після “а” може знадобитися сказати і “б”, а у них самих у фракції повно персонажів, на тлі яких Бойко – делікатний і поміркований політик. А по-третє, як слушно зауважує Валерій Клочок, немає сумнівів, що з текстом очільника ОПЗЖ дуже прискіпливо попрацювали юристи, щоб тому не могли закинути державну зраду навіть формально. При цьому в політичному плані він отримає купу дивідендів.
“Тік-ток” як діра в національній безпеці
Згадка про гібридні війни Кремля, а також сама наявність у Бойка “Тік-тока” – а з’явився він у політика зовсім недавно, наприкінці листопада – змушують згадати про зовсім недавню і шокуючи успішну спецоперацію Росії в Румунії. Де у першому турі президентських виборів несподівано для всіх переміг ультраправий кандидат Калін Джорджеску.
Допоміг йому в цьому саме “Тік-ток”, а разом з ним – бот-мережа у 25 тисяч акаунтів та російське гібридне втручання. З яким тепер розбираються румунські спецслужби (результати першого туру довелося скасувати) та Єврокомісія.
На цьому тлі можна констатувати, що цей “скандал” вже зіграв на користь Бойка і – як за підручником – розкрутки його “Тіктоку”. Адже заяву його рознесли широко, а про наявність нового каналу повідомили гучно.
Примітно, що на тік-току Бойка також можна побачити давню проросійську “знайому” – Лану Шевчук, ведучу телеканалів NewsOne та “НАШ”. У 2023-му вона ненадовго “засвітилася” на Новини.Live, з якого знов пішла на YouTube-реінакарнацію каналу “НАШ” – “Вишку”. Вже заблоковану, але судячи з все тої ж студії під іншою назвою, вчергове воскреслу. У зв’язку з чим мимоволі згадується фраза: “Іноді вони повертаються”.