Міністерство закордонних справ України у день початку міністерської зустрічі НАТО оприлюднило офіційну позицію щодо можливих гарантій безпеки, які можуть розглядатися як інструмент стримування від агресії РФ.
Про це йдеться у заяві МЗС з нагоди 30-річчя підписання Будапештського меморандуму.
У документі наголошують, що Україна “наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства у НАТО“.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО… Ми переконані, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО”, – йдеться у заяві.
Читайте також: Міністри країн НАТО зустрінуться для обговорення “українського питання”: чого очікувати від цієї зустрічі
В українському МЗС наголошують, що річниця підписання Будапештського меморандуму “є слушною нагодою” для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору.
“Звертаємося до США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які до нього приєдналися, до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки. Ми переконані, що єдиною такою реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО”, – наголошує українське МЗС.
Що таке Будапештський меморандум
5 грудня 1994 року було підписано Меморандум про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомий як Будапештський меморандум.
Цей документ мав забезпечити Україні гарантії безпеки, суверенітету та територіальної цілісності в обмін на відмову від третього у світі за потенціалом ядерного арсеналу. Меморандум мав стати значним етапом у зміцненні глобального ядерного роззброєння та слугувати прикладом для інших держав у відмові від ядерної зброї.
Однак у 2014 році Російська Федерація, яка була одним із гарантів безпеки України за Будапештським меморандумом, брутально знехтувала цим документом і загалом міжнародним правом та розпочала свою агресію проти України, що у 2022 році переросла у повномасштабне вторгнення.
Читайте також: Меркель розповіла, чому завадила вступу України до НАТО: це все одно не стримало б Путіна