Власником Telegram-каналу “Джокер” називають 29-річного Романа Кравця, який був 153 номером у списку партії “Слуга народу” на парламентських виборах.
Про це йдеться у розслідуванні hromadske. За інформацією джерел видання “Джокер” комунікує з Офісом президента. Зокрема, через Telegram-канал Кравця матеріали розміщували співробітники ОП.
Один зі співрозмовників hromadske заявив, що Кравцю “активно сприяли та сприяють окремі чинні та колишні політики та співробітники спецслужб”. Мотиви в кожного з них різні. В одних — щоб не чіпали їх, в інших — “суто меркантильні”.
“Точно можу сказати, що Кравець називає Арахамію одним із найближчих своїх друзів. Ще кілька [глав ОДА]. Для розуміння тих, із ким [Кравець] спілкується, — він завжди робить скріни особистих листувань і за нагоди демонструє їх усім для підняття особистої ваги”, — сказав співрозмовник hromadske.
Один із колишніх високопосадовців у розмові з hromadske визнав, що підтримував комунікацію з Романом Кравцем: “Джокер” мені писав, я щось іноді відповідав, але виключно загальні контексти”.
Розслідувачі hromadske також виявили, що “Джокер” має охорону із чотирьох людей. Одне з джерел hromadske стверджує, що Кравець пояснював наявність у себе охорони “подарунком Малюка”. “Ми направили запити в СБУ й УДО, аби з’ясувати чи надавали вони охорону власнику Telegram-каналу, який вимагає гроші у бізнесу”, – пише видання.
Сам Роман Кравець, який вийшов на зв’язок із редакцією, повідомив розслідувачам hromadske, що в нього є охорона, але вона приватна. А втім, договору з охоронною компанією, аби редакція пересвідчилась, що Кравця охороняють не співробітники спецслужб, не надав.
Також Кравець стверджує, що продав Telegram-канал два роки тому за 2 мільйони доларів криптовалютою. А втім, доказів цьому не надав.
Видання також публікує інформацію про те, скільки разів Кравець виїжджав за кордон під час повномасштабної війни і на яких автомобілях.
“За даними джерел hromadske, які збігаються з датами з витягу ДПСУ, 18 травня до Саудівської Аравії “Джокер” їздив на бій Тайсона Ф’юрі та Олександра Усика. Підстава для виїзду з України у витягах з бази прикордонників відсутня, пише видання, і додає: “Це може означати, що або Роман Кравець не стоїть на військовому обліку у свої 29 років, або він виїхав, бо про це хтось дуже попросив. Наше джерело в СБУ повідомило таке: “З мого досвіду, підставу виїзду не вносять, коли є прохання згори”.
За підрахунками розслідувачів, за останні два роки лише на купівлю машин “Джокер” витратив понад 8 мільйонів гривень.
Як з’явився “Джокер”
hromadske пише, що до створення Telegram-каналу “Джокер” причетні Генадій Корбан і Світлана Крюкова – заступниця головного редактора проросійського видання “Страна.ua”.
“У 2019 році з приходом до влади “Слуги Народу” Андрій Богдан, Геннадій Корбан і Світлана Крюкова, які активно спілкувалися до того, посварилися. Останні двоє завели Telegram-канал “Джокер”. Романа Кравця взяли адміном і помічником. Вони постили пранки — писали посадовцям від імені інших чиновників, а самі листування потім зливали в мережу”, – йдеться у статті.
Крюкова і Корбан, за даними джерел hromadske, зберігали вплив на канал приблизно до 2021 року. Поступово Роман Кравець відсторонив їх від можливості впливати на контент — деякі джерела видання, описуючи цю історію, вживали слово “рейдерство”. “Так Кравець став одноосібним власником “Джокера”. Саме тоді канал почав перетворюватися на рупор ОП”, – стверджує hromadske.