Українські гроші
Фото: depositphotos.com

Перша заступниця міністра соціальної політики України Дарина Марчак пояснила причину низьких пенсій та чому вони не ростуть. Вона виділила кілька важливих факторів, на які потрібно зважати.

Про це вона написала на своїй сторінці у соцмережі Facebook.

“Населення скорочується, дітей народжується все менше та не відбувається заміщення поколінь. А після повномасштабного вторгнення коефіцієнт народжуваності впав із 1,2 дитини на одну жінку до 0,9 при нормі відновлення населення 2,2. Як наслідок, українська нація старіє. Зараз 18% населення у віці 65+ років, а співвідношення працюючих і пенсіонерів складає 1 до 1. Станом на 1 січня в Україні було 10,8 мільйона працюючих, за яких сплачувалися внески до солідарної пенсійної системи, і 10,5 мільйонів пенсіонерів, які отримували виплати з цієї системи. Тобто вже зараз один працюючий утримує одного пенсіонера”, – розпочала вона.

Низьке співвідношення працюючих і пенсіонерів – головне обмеження для зростання пенсій в Україні. Тому підстав очікувати покращень у демографії, за словами Марчак, поки немає.  Наразі в Мінсоцполітики розробили проєкт “Стратегії демографічного розвитку”, ціль якої – стабілізувати ситуацію та змінити ключові демографічні тренди з негативних на позитивні

“Якщо я хочу отримувати вищу пенсію, то в моїх інтересах – довше залишатися активним учасником ринку праці. По-перше, чим довше я працюю і чим вищі внески до пенсійної системи я сплачую, тим більшим є обсяг фінансового ресурсу, доступного до виплати пенсій вже зараз.

По-друге, чим я довше плачу страхові внески, тим більше це, через формулу обрахунку пенсії, збільшує її розмір. Саме так має працювати страховий принцип пенсійного забезпечення. Так, сьогодні цей страховий принцип працює далеко не ідеально. Тому ми вже розробили проєкт реформи солідарного пенсійного забезпечення”, – продовжила посадовиця.

За оцінками Мінекономіки, дефіцит на ринку праці в середньостроковій перспективі складатиме 4,5 мільйона осіб. Тому кожна людина, яка виходить на пенсію, випадаючи з ринку праці – це мінус на ринку праці, у сплаті податків, а відтак – і в тому, який обсяг фінансового ресурсу є для виплати пенсій і соцдопомог.

“Якщо ми хочемо мати високу пенсію, яка буде порівнянна з нашим середнім заробітком протягом життя, маємо робити власні накопичення. Це практика багатьох розвинених країн, про що свідчить статистика ОЕСР. В Україні вже діє добровільне накопичувальне пенсійне страхування, де на сьогодні є майже 900 тисяч учасників добровільних накопичувальних схем, з яких 93,3 тисячі осіб вже отримали або отримують пенсійні виплати. Але вочевидь рівень залученості громадян до добровільних пенсійних накопичень не є достатнім. Тому нам потрібно впроваджувати накопичувальну пенсійну систему як елемент обовʼязкового пенсійного страхування”, – наголосила вона.

Марчак зазначила, що наразі необхідно ухвалити законодавство, яке дасть старт для підготовки інфраструктури щодо впровадження накопичень. Так, щоб – коли  економіка буде готова до обовʼязкової накопичувальної системи, – Уряд і профільні регулятори встигли зробити всю необхідну “домашню роботу”.

Нагадаємо, українці можуть залишитися без пенсії з 60 років після закінчення війни. Адже тепер на одного працюючого українця нині припадає один пенсіонер.

Подібні

Зеленський у Парижі сказав Трампу, кого і чого боїться Путін

“Путін боїться лише Трампа і, можливо, Китаю”

Зеленський зателефонує Байдену, щоб обговорити запрошення до НАТО

Президент України Володимир Зеленський планує зателефонувати президенту США Джозефу Байдену. Він хоче…

Посилення санкцій на РФ можуть можуть змусити Путіна до переговорів з Україною, — Foreign Affairs

Посилення санкцій може змусити РФ шляхи піти на переговори з Україною. Одними…

Зеленський підписав указ про заборону переведення медиків на військові посади

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про заборону переведення медиків на військові…