Під час обміну полоненими Україна не передає до РФ засуджених за воєнні злочини, які мають обвинувачення в особливо тяжких злочинах щодо цивільних.
Як передає УП, про це розповів керівник департаменту протидії злочинам, вчиненим під час збройного конфлікту, при Офісі генерального прокурора Юрій Білоусов.
“Є в нас така позиція: якщо особа вчиняла особливо тяжкі злочини, то відбуває покарання в Україні і не підлягає обміну. Це такі наші умовні червоні лінії. Бо якщо ми всіх обмінюватимемо, то що тоді зупинятиме їх від вчинення воєнних злочинів?.. Якщо мова про вбивства, сексуальне насильство, катування, то за цими вироками будуть відбувати покарання в Україні”, – пояснив Білоусов.
Баланс в процесі обміну полоненими
“З одного боку, в України є зобов’язання перед потерпілими, жертвами, – люди чекають на справедливість і покарання винного. З іншого боку, є зобов’язання перед українськими громадянами, які утримуються у ворога. Тому тут складні рішення”, – зазначив керівник департаменту.
Він зауважив, що з числа таких засуджених в обміні полоненими брали участь одиниці.
“Йдеться про воєнні злочини, як правило, це стосується громадян РФ, громадяни України з окремих районів Луганської та Донецької областей також потрапляють у полон, їхні дії кваліфікуються за статтею “державна зрада”, – пояснив Білоусов.
Кількість військовополонених в Україні
Кількість полонених військових окупантів, яких наразі фізично утримують в Україні, обчислюється сотнями. Цивільних полонених Україна не має, на відміну від РФ.
“Цифра в сотнях. Зауважу, що в нас немає цивільних заручників, а вони утримують наших мирних громадян”, – зазначив керівник департаменту.
Крім того, Білоусов зауважив, що жодні стандарти не регламентують, де утримувати російського військового після вироку суду.
“Тому все по ситуації: є ті, які також тримаються в таборі (для військовополонених), це теж фактично місце несвободи”, – зазначив він.
Нагадаємо, що керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов повідомив, що Україна наближається до обміну полоненими з РФ за формулою “всі на всіх”. Він вважає, що “це реально”.
Читайте також: Омбудсмен розповів про результати переговорів з Росією: як відбуватиметься обмін полоненими та репатріація