В Україні провели соцопитування стосовно того, чи здатний Володимир Зеленський ефективно працювати як верховний головнокомандувач. Після широкомасштабного вторгнення українці кардинально змінили свої погляди.
Про це йдеться у звіті Київського міжнародного інституту соціології.
“Упродовж 26 травня та 5 червня 2023 року КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки “Омнібус”. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитано 984 респонденти, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей). Також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року”, – йдеться у повідомленні.
Опитування проводили у листопаді 2021 року і січні 2022 року. Тоді лише третина українців вважали, що Зеленський здатний ефективно працювати як верховний головнокомандувач. Однак після широкомасштабного вторгнення українці кардинально змінили свої погляди і наразі 86% вважають, що Зеленський здатний ефективно працює як верховний головнокомандувач.
“Підтверджується концепція “rally around the flag” (“гуртування навколо прапора”) – згуртування населення довкола лідера у дуже важких ситуаціях, особливо, під час війни. Ця концепція була запропонована у 1970 американським соціологом Джоном Мюллером і спостерігалася у різних країнах. До середини лютого 2022 року була стійка тенденція до зниження довіри та схвалення діяльності Володимира Зеленського, проте після вторгнення показники різко зросли. Наразі Зеленський сприймається українцями “на своєму місці” та є одним із символів опору окупантам”, – йдеться у звіті.
Найвищі рівні довіри та схвалення серед населення зараз мають Володимир Зеленський та Валерій Залужний. При цьому, попри російську пропаганду, переважна більшість українців вірять, що політичне та військове керівництво діють злагоджено, як одна команда.
“Хоча громадська думка є важливою, але щодо багатьох експертних питань населення може помилятися. Дуже часто політики навіть на референдуми виносять питання, з яких точаться дискусії між експертами. У цьому випадку українці спочатку здебільшого не вірили у Зеленського як головнокомандувача, проте після широкомасштабного вторгнення кардинально змінили свої погляди і наразі після майже півтора року війни Водночас, для збереження об’єктивності потрібно розуміти, які обмеження війна накладає на проведення соціологічних опитувань. Передусім – це масштабні переміщення населення. Станом на травень 2023 року ООН оцінює кількість українців-біженців у майже 8,3 мільйона людей.
“Утім, цей експеримент не дає відповіді, наскільки зараз щирі у своїх відповідях респонденти. Для оцінки чесності відповідей на чутливі запитання у липні 2022 року ми провели інший експеримент – методом “задуманого знайомого”. Результати засвідчили, що люди загалом щиро відповідають на запитання. Тобто у нас є підстави стверджувати, що під час інтерв’ю респонденти дійсно давали правдиві відповіді”, – зазначили у соцопитуванні.
Нагадаємо, в Росії підтримка війни проти України зросла до 75%. Чимало опитаних жителів РФ бояться контрнаступу ЗСУ.
Водночас у лютому цього року 90% українців підтримували завдання ударів по території Росії. Найбільша кількість серед жителів східної частини країни.