Сполучені Штати Америки заборонили українським пілотам тренуватися на європейських винищувачах F-16. Небажання Вашингтона може серйозно обмежити запропоновану нову європейську коаліцію для підтримки України.
Про це повідомляє The New York Times з посиланням на високопоставленого українського чиновника, який говорив на умовах анонімності.
“Кілька європейських союзників готові надати Україні свої винищувачі F-16. Проте адміністрація Джо Байдена, яка повинна схвалити будь-яку передачу літаків американського виробництва, як і раніше не впевнена, що Україні потрібні дорогі літаки, які є основним елементом багатьох сучасних військових арсеналів”, – йдеться у виданні.
У виданні зазначається, що адміністрація Байдена, як і раніше, не хоче відправляти Україні свої власні F-16. Ймовірно тому, що багатомільйонна ціна літака поглине надто велику частину і без того виснаженого котла військового фінансування.
Небажання США дозволити навчання серйозно обмежить запропоновану нову європейську коаліцію, яка допоможе Україні отримати та використовувати F-16. За словами видання, яке посилається на дані американських посадовців, це вже не перший випадок, коли Вашингтон чинить опір вимогам союзників надати Україні більш потужне і сучасне озброєння. Мовляв, серед таких були й установки HIMARS, танки Abrams та зенітно-ракетні комплекси Patriot.
Після того, як Британія і Нідерланди оголосили про створення так званої “коаліції винищувачів”, державний секретар США Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хьокстра провели телефонну розмову, під час якої обговорили Україну та інші питання. Пан Хукстра заявив у середу, що вони “ще не досягли рішення”.
Нині Нідерланди є однією з чотирьох європейських країн, які, за словами джерела, негласно дали зрозуміти, що готові надіслати Києву винищувачі F-16. За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, британського аналітичного центру, який оцінює військові запаси в усьому світі, їхній флот, разом з флотами Данії та Бельгії, може надати щонайменше 125 боєздатних F-16. Норвегія, яка минулого року зняла з озброєння невизначену кількість F-16, перейшовши на більш досконалі винищувачі F-35 Joint Strike Fighter, також готова зробити свій внесок.
Нагадаємо, Україна просить від союзників від 40 до 50 американських винищувачів F-16. Таким чином хочуть сформувати три чи чотири ескадрильї для захисту неба від російських бомбардувань.
Водночас Керівник МЗС України Дмитро Кулеба вважає, що отримання Україною винищувачів F-16 залежатиме від результатів контрнаступу ЗСУ та рішення США. Також він додав, що якби вони вже були на озброєнні Збройних сил України, то вдалося б зберегти дуже багато життів.