Телефонна розмова між лідером Китаю Сі Цзіньпіном та президентом України Володимиром Зеленським і призначення Пекіном “спецпредставника для комунікації щодо врегулювання “української кризи” говорить про те, що Китай розпочинає велику переговорну гру навколо України.
Таку думку висловив політолог Володимир Фесенко.
Він вважає, що Китай “робить серйозний жест у бік європейців”, зокрема у бік президента Франції, який просив, щоб Сі зателефонував Зеленському.
“Однак від цієї переговорної гри Пекіна не варто чекати негайних і навіть швидких результатів. Відмінності в інтересах та позиціях України та Росії такі великі, що навіть теоретично якийсь раціональний компроміс знайти навряд чи можливо. Єдине, про що можуть домовлятися, але пізніше (не раніше кінця поточного року, а може й не раніше наступного року) – про припинення вогню. Але поки що і це під великим питанням. На умови майбутніх мирних переговорів та переговорні позиції обох сторін значно більшою мірою впливатимуть хід та результати подальших військових дій”, – впевнений Фесенко.
Він додав, що для України вигідно, щоб Китай був посередником, а не союзником Росії. Проте, Фесенко зазначив, що й це посередництво все одно на боці РФ.
“Я не думаю, що Україна чекає від Китаю на допомогу у встановленні справедливого миру… У Пекіні вважають Україну союзником США, тому не гратимуть на нашу користь. А для України краще, щоб Китай виступав у ролі посередника-миротворця, а не військового союзника Росії. Саме це головний аргумент для переговорної гри Києва із Пекіном. Китай, якщо і буде посередником, то з боку Росії”, – зазначив Фесенко.
Він вважає, що Китай прагнутиме, щоб ні Росія, ні Україна не виграли цю війну, погодилися на “бойову нічию”, а гарантом умовного миру між ними став Пекін.
“Ми спостерігаємо лише перші ходи дебюту великої переговорної гри навколо війни між Росією та Україною. До ендшпілю ще дуже далеко. Поки що Китай намагається зіграти білими (тобто першому розпочати цю гру) та розіграти свій варіант дебюту. Чекаємо ходів у відповідь інших гравців”, – додав він.
Розмова Зеленського і СІ
26 квітня відбулася розмова Зеленського з лідером Китаю. Зеленський під час телефонної розмови з головою КНР Сі Цзіньпіном обговорив можливу взаємодію, яка б “допомогла встановити справедливий і сталий мир для України”.
В Офісі президента повідомили, що розмова тривала годину. Зеленський наголосив, що “не може бути жодного миру шляхом територіальних компромісів”.
Україна очікує на прибуття спецпредставника Китаю щодо врегулювання “української кризи”. Так у Китаї називають війну в Україні. Цим представником призначили експосла КНР в Росії Лі Хуея.
Наразі невідомо, коли цей представник приїде і які ще країни він відвідає.