про скасування позову до СОТ
Фото: pixabay

Польща, Угорщина та Словаччина заборонили ввезення зерна та іншої агропродукції з України. Міністр агрополітики Микола Сольський розповів, які заходи вживатиме Україна.

В ефірі телемарафону він сказав, що Україна засмучена таким рішенням.

Заборона експорту зерна у Словаччину

Як пише словацьке Aktuality, уряд Словаччини 17 квітня збільшив список заборонених для імпорту продуктів з України. До переліку заборонених входять кукурудза, вино, цукор, фрукти та овочі. Заборона діятиме до особливого розпорядження. Також зазначається, що до списку заборонених продуктів можуть бути внесені зміни. Міністр сільського господарства Словаччини Самуель Влчан сказав, що Словаччина буде лише транзитною державою на знак солідарності.

Його український колега Сольський розповів, що Словаччина також припиняє переробку українського зерна, вона знайшла у партії пшениці пестициди і знайшла токсини в горіхах. “Погоджена зустріч зі словацьким міністром сільського господарства, сподіваємося на конструктивні переговори”, – додав Сольський.

Заборона експорту українського зерна в Польщу

Польща 15 квітня обмежила експорт через територію Польщі (в тому числі транзитом) сільськогосподарських товарів з України. Польські фермери потерпають і зазнають збитків через дешеве зерно і сільськогосподарську продукцію з України.

Мінагрополітики України наголошує, що “рішення польської сторони протирічать нашим домовленостям”. “Тиждень тому ми погодили, що 4 культури: пшениця, кукурудза, насіння соняшника та ріпаку до 1 липня 2023 року йтимуть через Польщу лише транзитом. Цього тижня ми досягли низки домовленостей для розвитку взаємовигідного співробітництва в галузі сільського господарства та вирішення проблем логістики і погодили текст Меморандуму про взаєморозуміння”, – зазначає відомство.

“Ми розуміємо, що у польських фермерів склалась складна ситуація, проте наголошуємо, що зараз найскладніша ситуація у фермерів України. Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальних збитків від війни Росії проти України, і саме українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін”, – зазначається повідомленні. Мінагрополітики додає, що українські агровиробники з розумінням ставляться до потреб польських колег, сподіваються на взаєморозуміння та очікують конструктивного діалогу для прийняття узгодженого рішення.

У понеділок, 17 квітня мала відбутися зустріч Сольського з його польським колегою. Поки підсумки переговорів невідомі.

Заборона ввезення української продукції в Угорщину

Уряд Угорщини слідом за Польщею тимчасово заборонив ввезення з України зерна та насіння олійних культур, а також іншу сільськогосподарську продукцію. Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надем запевнив, що транзит для української агропродукції зберігатиметься і надалі. Сторони домовились провести консультації і найближчим часом зустрітися повторно.

Чим загрожує Україні заборона на експорт агропродукції

Економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ, коментуючи цю ситуацію, зазначає, що до блокади може приєднатися ще Румунія та Болгарія.

“Зараз всі зусилля мають бути направлені на недопущення саме цього сценарію”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.

“Що найбільш дошкуляє, так це те, що цю ситуацію ми мали передбачити та попередити. Наприклад моя пропозиція щодо створення у Польщі логістичних хабів у форматі митного складу для українського зерна для використання балтійського транзитного коридору з експорту. Писав про це рівно рік тому. Це унеможливило б проблему, яка виникла зараз. Так само як і пропозиція щодо розширення залізничних митних переходів між Польщею та Україною”, – зазначив Кущ.

“Логістичні і транспортні проблеми з нами надовго. Ми не зможемо експортувати великі фізичні обсяги аграрної та залізорудної сировини. Це необхідно чесно визнати. Щобільше, світ призвичаївся до цього. Ситуація навколо зернового коридору вже суттєво не впливає на світові зернові котирування. Нас поступово викреслюють із світової формули продовольчої безпеки”, – зазначив він.

Який вихід із ситуації пропонує Кущ

1. Якщо вже одеські і дунайські порти віддані ТНК, держава має опікуватись малими і середніми фермерами, зупиняючи внутрішній обвал цін на зерно.

Ситуацію можна стабілізувати шляхом закупівель зерна коштом держави, але тільки у малих та середніх фермерів за мінімальною ціною, яка забезпечує позитивну рентабельність для виробників.

2. Дрібні та середні партії зерна накопичуються на державних елеваторах та залізницею направляються у орендовані в Польщі, Румунії та Болгарії логістичні хаби, де зберігаються у режимі митного складу без права продажу на внутрішньому ринку цих держав.

3. В міру накопичення, зернові партії з логістичних складів транзитом відправляються у балтійські порти Польщі та Литви та чорноморські порти Констанца та Варна. Все це відбувається на підставі відповідних державних угод. Під закупівлю зерна у фермерів можна залучити грантове фінансування ЄС/США чи кредити ВБ чи ЄБРР.

Подібні

Туск підтвердив, що Макрон їде до Варшави говорити про можливі формати завершення війни в Україні

Польща також підтримує активні контакти з країнами Північної Європи і Балтії

Близько третини українців вважають гарантією безпеки отримання Україною ядерної зброї, – опитування

Майже стільки ж вважають, що країну убезпечить вступ до НАТО

У Кремлі погрожують реакцією на українську атаку на Таганрог: коли чекати “відповіді”

“Відповідь послідує тоді і так, як буде визнано доцільним”

Нардеп Бойко активізувався к TikTok, де піднімає питання російської мови в Україні

Народний депутат України Юрій Бойко активізувався у TikTok.Наразі на каналі є два…