Політолог Володимир Фесенко вважає, що після прийняття резонансного законопроєкту про НАБУ та САП проблеми, як наслідок, проблеми виникнуть і в президента України Володимира Зеленського, але вже в повоєнний час.
Про це він написав на своїй сторінці в соцмережі Facebook.
“Про НАБУ і САП. Це не фінальна крапка. Те, що сталося, зокрема і відповідні законодавчі зміни, які позбавляють ці інституції процесуальної незалежності, – це велика помилка і потенційна проблема. Прямих негативних наслідків не буде, тому що наші партнери не відмовлять Україні у воєнній та економічній підтримці під час нової хвилі російської навали. Однак проблеми, як зовнішньополітичні, так внутрішньополітичні, проявляться згодом. Скоріше за все в повоєнний час, а можливо, що і раніше”, – зазначив Фесенко.
Які проблеми можуть виникнути
За словами Фесенка, для України проблема полягатиме у тому, що ліквідація незалежності НАБУ і САП створить серйозні перешкоди для руху України до ЄС. “Зокрема, під час переговорів, і, особливо, на фінальній стадії вступу, якщо до цього дійде справа”, – наголосив він.
Також, за словами політолога, виникає і внутрішньополітична проблема, яка проявляється вже зараз. Це суттєве посилення внутрішньополітичної поляризації в умовах ескалації війни з ворогом. Зокрема, може загостритися й суспільне ставлення до проблем з корупцією.
“Як це не парадоксально, але проблеми виникнуть і для президента Зеленського. Адже рішення щодо повноважень НАБУ і САП, а також загострення політичних конфліктів навколо теми боротьби з корупцією, можуть вдарити по рівню довіри до президента і по його електоральних перспективах. Зокрема, ускладнити стосунки з деякими нашими міжнародними партнерами”, – продовжив Фесенко.
Він переконаний, що системного і довгострокового негативу від удару по НАБУ та САП може бути набагато більше, “ніж якихось ситуативних зисків для президентської команди”. Тому на цю ситуацію, на його думку, потрібно не тільки в нинішньому політичному контексті.
“Насправді війна проти антикорупційних інституцій і антикорупційного законодавства почалася з моменту створення НАБУ і САП. Тому нинішня атака є далеко не першою, зокрема й за участі СБУ. Були і кримінальні справи проти колишнього очільника НАБУ, дискредитаційні атаки проти антикорупційних інституцій та конфлікти з іншими правоохоронними органами, зокрема з СБУ. Були й рішення Конституційного суду, які били по легітимності НАБУ, і по антикорупційному законодавству. Значна частина політичних і адміністративних еліт, представників старих правоохоронних органів і судових інституцій, вкрай негативно налаштовані проти них і боролися проти них й у прихований спосіб. І цей спротив може бути й надалі, зокрема проти антикорупційного законодавства”, – нагадав Фесенко.
НАБУ і САП вдавалося виживати, за його словами, лише завдяки двом чинникам — позиції українського громадянського суспільства та активному тиску з боку західних партнерів. Причому другий чинник був набагато потужнішим.
Захист від США
“НАБУ і САП взагалі могли б не створити, якби не прагнення України отримати безвізовий статус в стосунках з ЄС. В обмін на це треба було створити антикорупційні інституції та нове антикорупційне законодавство. Так вони створювалися і починали свою діяльність при потужній підтримці наших міжнародних партнерів. Для них особливим “янголом-охоронцем” був Мін’юст США, який їм допомагав та захищав. А зараз, при президенту США Дональду Трампу, мабуть, такої підтримки немає. Але, хто знає, що буде завтра”, – додав він.
За словами Фесенка, до роботи НАБУ і САП було і є чимало претензій, навіть гострої критики. Проте він наголосив, це не означає, що треба позбавити незалежності антикорупційні інституції в умовах, коли потреба в боротьбі з корупцією тільки зростає.
“Нинішні події не ставлять фінальну крапку в їх історії. Як саме створення цих антикорупційних інституцій залежало від активності та впливу громадянського суспільства України і наших західних партнерів, так і відновлення їх незалежності буде залежати від тих саме чинників. Питання лише в тому, коли це відбудеться — найближчим часом, після завершення війни і повоєнних виборів, чи коли критично постане питання про можливість вступу України до ЄС”, – завершив політолог.
Як відомо, сьогодні вранці, 22 липня, НАБУ і САП виступили з офіційною заявою щодо законопроєкту про їхнє підпорядкування Офісу генпрокурора. Вони заявили, що ці правки “фактично знищують незалежність НАБУ і САП”. У заяві вказано, що законопроєкт передбачає, що:
- генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
- може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
- сам вирішує спори про підслідність;
- самостійно підписує підозри топпосадовцям;
- керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів – це вирішує тільки генпрокурор.
На сайті ВРУ вже з’явився текст законопроєкту з правками про НАБУ, САП і Офіс генпрокурора. Також там є правки щодо Бюро економічної безпеки. Зазначається, що законопроєкт вже відправили на підпис президенту.
Читайте також: У ЄС відреагували на ситуацію з НАБУ і САП та нагадали про “умови прозорості”
Ситуація навколо НАБУ і САП
Вранці 21 липня стало відомо, що СБУ та Офіс генпрокурора провели обшуки у працівників Національного антикорупційного бюро в межах операції з “нейтралізації російського впливу на НАБУ”.
Протягом дня з’явилися новини про те, що:
- СБУ та ОГП затримали “крота” ФСБ у лавах НАБУ, якого курував Заступник керівника охорони експрезидента-зрадника Віктора Януковича.
- ДБР оголосило підозри трьом працівникам НАБУ за скоєння ДТП і каліцтва людей.
- Керівника детективів НАБУ викрили на зв’язках з РФ: батько продавав коноплі у Дагестан, а мати отримує пенсію “ДНР”.
- Чинного народного депутата від забороненої партії “ОПЗЖ” Федора Христенка викрили у державній зраді. За інформацією СБУ і Офісу генпрокурора, він виявився резидентом (старшим агентом) ФСБ РФ і працював над посиленням російського впливу НАБУ.
Згодом у НАБУ повідомили про близько 70 обшуків стосовно щонайменше 15 працівників НАБУ. Бюро наголосило, що слідчі дії проводяться без судових ухвал.
У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі заявили, що СБУ без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до САП з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю. При цьому у відомстві акцентували, що перевірку організовано, коли керівництво НАБУ та САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні.
Нагадаємо, Рада підтримала законопроєкт №12414 з правками про НАБУ і САП, а також про БЕБ. Законопроєкт підписав вже підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук, тепер слово за Зеленським.
Читайте також: НАБУ готувало підозру Тімуру Міндічу — співвласнику “Студії “Квартал 95”, — “УП” про причини ситуації навколо Бюро