Надзвичайний та повноважний посол України в США (2015-2019 рр.) Валерій Чалий, коментуючи останні скандали, пов’язані із головою ЦПК Віталієм Шабуніним, переможцем конкурсу на посаду голови БЕБ Олександром Цивінським, і блогером Богданом Буткевичем, зізнався, що особисто нікого з них не знає.
Водночас Чалий нагадав, що має досвід роботи в адміністраціях трьох Президентів України та досвід активної участі в трьох Майданах як активіст громадянського суспільства.
“Авторитаризм не запроваджується одномоментно — поступово накопичується, аж поки їм не почне смердіти. І спокуса вирішити всі проблеми тиском репресивної машини — це не є чимось унікальним. Влада за своєю суттю тяжіє до цього. Стримують лише запобіжники: баланс влад, сильний парламент і незалежний суд, професійні й незалежні медіа та дієве громадянське суспільство. Коли запобіжники слабшають — спокуса зростає”, – зазначив Чалий.
“Можу вам сказати свою думку, що я бачу зараз: відбувається черговий тест на можливість запровадження авторитаризму в Україні російського типу. І хтось дуже грамотно підставляє діючого Президента України Володимира Зеленського”, – вважає Чалий.
На його думку, “ворог сплановано розхитує Україну зсередини і нарощує тиск зовні” і в цих умовах треба бути дуже обережними в оцінках, щоб “не підносити ворогу снаряди”, але максимально чесними й згуртованими.
“І не мовчати! Не повинно бути так, щоб “своїм закон, а опонентам — покарання”. Не може декларуватися “єдність”, а реально робитися кроки на розʼєднання суспільства, всього народу. Без внутрішніх запобіжників збереження демократії — суспільство в Україні приречене! Менша авторитарна країна ніколи не переможе більшу.Але так не буде! Україна не стане авторитарною поліцейською державою. Доказано новітньою історією України!”, – запевняє Чалий.
Нагадаємо, блогер Богдана Буткевича, який захищав дії ТЦК, мобілізували. У Київському міському ТЦК і СП повідомили, що журналіст перебував на військовому обліку та мав чинне бронювання до квітня 2025 року. Втім, бронь автоматично анулювали після змін у законодавстві.
Журналістка Марина Данилюк-Ярмолаєва, яка є дружиною Буткевича, оприлюднила пост, в якому розповіла, ніби протягом останніх років її чоловік “позаштатно виконував проєкти для ГУР на території ворога”. Вона вказала, що Буткевич ухвалив рішення про таку співпрацю, “оскільки має кілька хвороб очей, які обмежували його службу в класичному розумінні”.
Однак днями ГУР нібито припинило співпрацю з Буткевичем, звільнивши його “заднім числом”. В ГУР категорично заперечили співпрацю з Буткевичем, заявляючи, що він у них ніколи не працював.
11 липня ДБР оголосило підозру голові Центру протидії корупції Віталію Шабуніну. Його звинувачують в ухиленні від військової служби, отриманні щомісячного грошового забезпечення у понад 50 тисяч гривень навіть попри фактичну відсутність у військовій частині. ДБР також встановило, що Шабунін незаконно використовував позашляховик, ввезений в України, як гуманітарна допомога для потреб армії. Однак автомобіль використовувався в особистих цілях, зокрема, й для пересування по Києву.
Колишній військовий Володимир Бойко заявив, що це він два роки тому дізнався, що Шабунін фіктивно рахується у 241 окремій бригаді ТрО і домігся реєстрації відповідного кримінального провадження.
11 липня детектив НАБУ Олександр Цивінський, який виграв конкурс на посаду директора Бюро економічної безпеки, заявив, що так і не отримав відповідь від Кабінету Міністрів щодо причин його непризначення.