Польща про ексгумацію
Фото: РАР

Керівник польсько-української робочої групи з історичного діалогу, а також уповноважений уряду Польщі з питань відновлення України, депутат Павел Коваль заявив, що ексгумації, які проводяться в районі колишнього села Пужники на Тернопільщині, є “проривом у відносинах між обома країнами”.

Про це повідомляє PAP.

Польський депутат зазначив, що перебуває в постійному контакті з командою, яка проводить ексгумації в Україні і повідомив, що вже вдалося знайти тіла “великої групи жертв”.

“Зараз будуть проведені генетичні дослідження. Група вчених, відповідно до ходу досліджень, буде інформувати про деталі щодо місця, де, як очікувалося, були знайдені тіла жертв”, – прокоментував він.

Коваль зазначив, що йдеться не тільки про Волинську трагедію, а й про сталінські репресії проти поляків. І в деяких випадках точно невідомо, де поховані тіла жертв Другої світової війни.

Разом із тим депутат запевнив, що роботи в Пужниках проводяться на дуже високому рівні – як з точки зору змісту, так і з точки зору захисту з боку України та комунікації.

“Все це вимагає відкритості, але й певної делікатності; я думаю, що все відбувається так, як має бути”, – оцінив він.

Значення для країн

Коваль вважає, що завдяки переговорам політиків Польщі та України “після десятиліть глухого кута” сторони знайшли спільну мову і жителі обох країн можуть вшанувати пам’ять своїх пращурів.

“Вдалося просунути таке рішення, за яким кожна людина, кожен поляк, кожен українець, який хоче шукати, поховати і вшанувати хрестом своїх близьких, матиме для цього простий шлях, адміністративний шлях. Я вважаю, що це важлива подія, і тому я використовую термін “прорив”. Також тому, що вперше за десять років проводяться ексгумаційні роботи, а українська сторона вже видала кілька наступних дозволів на ексгумаційні або пошукові роботи”, – сказав Коваль.

Ексгумація жертв: що відомо

У 2015-2017 роках Україна ввела так звані мораторії на проведення пошукових робіт та ексгумацій останків поляків, які були вбиті у 1943-45 роках на території України, у відповідь на масове нищення українських пам’ятників у Польщі і через неналежне розслідування цих злочинів.

Питання ексгумацій роками було яблуком розбрату у відносинах між Україною та Польщею. Нова польська влада, очолювана Дональдом Туском, тиснула на Київ з вимогою скасувати мораторій.

Зрештою на початку січня 2025 року Туск повідомив про ухвалення перших рішень щодо ексгумації жертв Волинської трагедії. Він назвав це проривом.

Ексгумаційні роботи розпочалися 24 квітня 2025 року. За різними оцінками, під час трагічних подій у 1945 році у Пужниках загинули близько 80 осіб.

Водночас у Львові розпочали ексгумацію рештків радянських солдатів. Вже розпочалося дослідження території.

5 травня у Мінкульті України заявили про завершення польового етапу дослідження у межах ексгумації жертв Волинської трагедії. Відомо, що там вже знайшли останки понад 30 осіб. А також ексгумовано понад 10 рештки понад людей.

Читайте також: Історик Роман Кабачій: “Польські політики паразитують на темі ексгумації жертв Волинської трагедії”

Подібні

Британія вперше передає Україні військову допомогу, профінансовану із заморожених активів РФ

В пакеті – ракети для ППО систем Raven

Підсумкова заява лідерів країн НАТО на саміті у Гаазі: що там йдеться про Україну

У документі п’ять пунктів

Пекін заперечив постачання зброї до РФ та звинуватив НАТО у наклепі

Це стало відповіддю на слова Рютте про “масове нарощування” військових сил у Китаї

Попри песимістичні прогнози, Україна отримала від саміту НАТО максимально позитивні результати, – Гетьманчук

Україна витиснула з цього саміту по максимуму