опитування про Зеленського і Залужного
Фото: president.gov.ua

Більшість українці довіряють колишньому Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному. Водночас довіра до президента України Володимира Зеленського навпаки зменшилася.

Про це йдеться у Київському міжнародному інституті соціології.

Зазначається, що опитування відбулося протягом 5-10 лютого і його результати порівняли з аналогічним опитуванням, яке провели у грудні 2023 року.

За результатами з’ясувалося, що серед 13 діячів у списку найбільше українців довіряють Залужному – 94%, і лише 5% не довіряють (порівняно з груднем ситуація практично не змінилася).

“Також більшість українців довіряють Буданову, Зеленському, Притулі та (з окремими коментарями) та Сирському”, – йдеться у повідомленні.

“Довіра до Зеленського становить 64% порівняно із 77% у грудні. Тобто недовіра зросла з 22% у грудні до 35% у лютому. Окремо варто звернути увагу на довіру новому Головнокомандувачу ЗСУ Олександру Сирському. Формально серед усіх респондентів йому довіряють 40%, не довіряють 21%, а ще 4% мають невизначене ставлення. Разом з цим 35% не знали його у лютому і 48% не знали його в грудні”, – пише КМІС. 

Залужному довіряють більшість українців, а довіра до Зеленського впала 2
Фото: КМІС

Проведення опитування припало якраз на період відставки Залужного. Протягом 5-8 лютого (ще до відставки) соціологи провели 874 інтерв’ю, потім у період 9-10 лютого (після відставки) – 328 інтерв’ю. Відтак, на початок лютого Зеленському довіряли 64%.

Залужному довіряють більшість українців, а довіра до Зеленського впала 3
Фото: КМІС

КМІС нагадує, що у лютому 2022 року, перед вторгненням РФ, Володимиру Зеленському довіряли 37% українців.

“Однак після вторгнення, на тлі його дій та загалом ефекту “згуртування навколо лідера”, довіра різко зросла до 90% станом на травень 2022 року. Далі довіра до Зеленського, у період між травнем 2022 року і груднем 2023 року, тобто за півтора року, знизилася з 90% до 77%. За два місяці до початку лютого він втратив ще 12%, а відразу після відставки Валерія Залужного довіра знизилася ще на 5%. Таким чином, загалом на період 5-10 лютого 64% українців все ж довіряють Зеленському, але на кінець цього періоду показник становить 60%”, – зазначається у дослідженні.

Залужному довіряють більшість українців, а довіра до Зеленського впала 4
Фото: КМІС

Соціологи додають, що результати опитування не дають можливості говорити про конкретні причини зростання чи зниження довіри, але ймовірно має місце і відставка Залужного, яка накладалася на досить важкий період. “Разом з цим треба врахувати, що опитування відбувалося у дуже “гарячий” період, тому говорити про кристалізацію певного ставлення “можна буде трохи пізніше, коли емоції всіх учасників охолонуть”, – наголошує КМІС.

Залужному довіряють більшість українців, а довіра до Зеленського впала 5
Фото: КМІС

“Наразі на тлі цих подій відносно найбільших втрат у довірі зазнав Зеленський. Проте більшість українців продовжують йому довіряти. Треба розуміти, що можна дискутувати про правильність чи хибність його рішення, але збереження керованості та легітимності державних інституцій є важливим для продовження ефективної боротьби з ворогом. Деякі ЗМІ посилалися на “внутрішні” опитування, результати яких були використані Офісом президента для ухвалення складних рішень. Сподіваємося, ефекти у громадських настроях, які ми спостерігаємо, були прораховані, а подальші кроки будуть менш дискусійними та вестимуть країну лише до покращення ситуації. Крім цього, принципово важливо, що новий Головнокомандувач має довіру населення та історія з відставкою Залужного не позначилася на показниках довіри до Сирського”, – наголосили у КМІС.

Нагадаємо, більшість українців за продовження повноважень Зеленського до закінчення воєнного стану. Водночас свого часу більшість українців виступали й проти відставки Залужного.

Подібні

Глава МЗС Китаю оголосив, що Пекін не дозволить Росії програти у війні проти України, – ЗМІ

Водночас дипломат заперечує фінансову чи військову підтримку РФ

Сенатори-демократи ініціювали розслідування проти Трампа, через його небажання застосовувати санкції проти РФ, – The Hill

“Президент Трамп не робить нічого”

Єрмак прокоментував заяву Кремля щодо “мирних переговорів”: імітують відкритість і затягують процес

“Ці заяви лунають паралельно з ракетними ударами по українських містах”

Данія закликає позбавити Угорщину права голосу в ЄС через її вето щодо вступу України

Данія хоче, щоб Європа використала весь свій правовий арсенал проти Угорщини