Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослав Юрчишин готує звернення до Нацради з питань телебачення і радіомовлення та Офісу Генпрокурора щодо ситуації з “Укрінформ”.
Про це він написав на своїй сторінці у соцмережі Telegram.
“На “Українській правді” вийшов великий матеріал про видання “Укрінформ”. Його автори Ангеліна Страшкулич та Роман Кравець розповідають про тиск на редакційну політику “Укрінформу”. В листопаді державне інформаційне агентство очолив Олексій Мацука, який, за словами авторів та співрозмовників, був ставлеником Офісу президента України. І з появою нового керівника почали з’являтися непрозорі натяки стосовно того, як висвітлювати ті чи інші події. Простіше кажучи, темники”, – розповів він.
Серед них, за словами Юрчишина, не поширювати в соцмережах агентства контент Валерія Залужного, не ставити відео зі сторінки Сергія Наєва тощо. Ці події збіглися по датах із кейсами Юрія Ніколова та Bihus.Info. “Тому група журналістів зустрілася із послами країн G7 у січні, аби в неформальному колі з’ясувати, що відбувається. Уже тоді представниця “Укрінформу” (не з крила Мацуки) емоційно розповіла про цензуру у виданні. Багато журналістів не погодилися працювати так, як їм скажуть. Моя повага і подяка за те, що тримаєте честь професії. Чимало крутих медійників були змушені залишити “Укрінформ” через незгоду працювати в таких умовах”, – зазначив він.
Згодом стало відомо, що 24 травня “Укрінформ” отримав нового керівника. Виконуючим обов’язків став полковник Сергій Череватий. В матеріалі “УП” його характеризують, як “кандидатура полковника Сергія Череватого – найкраща з-поміж усіх наявних”. Відомо, що він військовий, який звик виконувати накази і не обговорювати їх.
“Моя позиція: будь-який тиск на ЗМІ є неприпустимим. Готую відповідні звернення до Нацради з питань телебачення і радіомовлення та Офісу генпрокурора. Ті, хто причетний до “темників” та спроб вбити незалежну журналістику, мають нести за це відповідальність!”, – наголосив Юрчишин.
Нагадаємо, 16 січня керівник проєкту журналістських розслідувань Bihus.Info Денис Бігус записав заяву щодо оприлюднення в мережі провокативного відео про вживання його колегами заборонених речовин та заявив про незаконне спостереження і прослуховування. Також він повідомив про кадрові зміни. А днем раніше, 15 січня, журналіст-розслідувач Юрій Ніколов заявив про залякування. Невідомі намагалися 14 січня потрапити до його квартири, де налякали матір та сусідів, а на дверях залишили наліпки з написами “ухилянт” та “зрадник”.
Згодом директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк зазначила, що вимагає від влади відреагувати на системний тиск журналістів-розслідувачів. Таку заяву вона зробила після залякування журналіста Юрій Ніколова та команди Bihus.Info.