Венеційська комісія Ради Європи наполягає, що навіть під час війни держава має забезпечувати право на альтернативну (невійськову) службу без необхідності носіння зброї.
Про це йдеться у консультаційному висновку, який оприлюднила “ЄП”.
“Венеційка” стверджу, що листом від 4 грудня 2024 року виконувач обов’язків Голови Конституційного суду України звернувся до комісії з проханням надати висновок amicus curiae щодо альтернативної (невійськової) служби. У комісії зазначили, що відповідно до Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ), але не Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (МПГПП), відступи від права на відмову від військової служби з міркувань совісті можливі, але лише тією мірою, в якій цього вимагає гострота ситуації”, – йдеться у тексті.
Зазначається, що відповідно до ЄКПЛ, а також МПГПП, держави “мають позитивне зобов’язання створити систему альтернативної служби”, яка повинна бути відокремлена від військової системи, не мати карального характеру і не виходити за рамки розумних часових обмежень.
“Венеційська комісія вважає, що сама природа відмови від військової служби з міркувань совісті передбачає, що вона не може бути повністю виключена під час війни, хоча держави мають обмежену свободу розсуду, особливо у випадку загальної мобілізації. Однак Венеційська комісія вважає, що за жодних обставин особа, яка відмовляється від військової служби з міркувань совісті, не може бути зобов’язана носити або використовувати зброю, навіть для самооборони країни”, – йдеться у тексті.
Читайте також: Верховний суд постановив, що порушення вимог ТЦК під час мобілізації не звільняє військовозобов’язаного від призову
Нагадаємо, парламент у першому читанні підтримав законопроєкт про покарання для ТЦК і ВЛК за протиправну мобілізацію. “За” проголосували 273 нардепи.