Україна не буде приймати будь-які двосторонні мирні переговори без участі України. Таку заяву зробив президент Володимир Зеленський після розмови з президентом США Дональдом Трампом.
Про це він сказав журналістам під час своєї робочої поїздки на ХАЕС.
“Я це дуже чітко артикулюю нашим партнерам. Будь-які двосторонні перемовини про Україну, я не про інші теми, тут вони вільні, будь-які двосторонні перемовини про Україну без нас ми, не будемо приймати”, – наголосив Зеленський.
Згадуючи про дзвінок Трампу він сказав, що це була “дійсно хороша майже годинна розмова”. Той сказав Зеленському, що йому здається, що “Путін хоче миру і хоче закінчення війни”.
Натомість він сказав Трампу, що всі хочуть змусити Путіна закінчити війну справедливо для України війну. Проте він не дуже вірить, що це так дуже легко зробити.
“І тому я сказав, що гарантії безпеки для нас, безумовно, це пріоритет. А без США ми їх не бачимо”, – зазначив еленський.
Говорячи про припинення вогню, Зеленський сказав, що “cease-fire у нас вже був: коридор, який, по суті, на воді у Чорному морі”. Він додав, що знає – “американці, не хочуть, щоб Україна була в НАТО, і це буде дуже складно для нас”.
“Що це гарантії безпеки НАТО? Сильна зброя, якийсь стримувальний пакет, або будемо будувати, як я сказав, тоді НАТО в Україні. Тоді зброя від вас, контингент від європейців, американців”, – додав український президент.
Коментуючи розмову Трампа з Путіним, Зеленський сказав, що Трамп пояснив йому, що хотів поговорити одночасно з двома президентами. Зеленський додав, що наразі ще не узгоджена дата його зустрічі з Трампом.
“Тобто в розмові він не сказав, що Путін і Росія була пріоритетом, і сьогодні ми довіряємо цим словам… І тому я не сприймаю цей дзвінок, що це був пріоритет, щоб він спочатку говорив з Росією, хоча дійсно це не дуже приємно у будь-якому випадку, тому що ви знаєте, як українське суспільство, як всі ми, і європейці так реагують, що передусім Україна, і нічого не може бути про Україну без України”, – сказав Зеленський.
Він наголосив, що для України також дуже важливо, щоб за столом перемовин були і європейці. Адже сьогодні 80% ціни війни – це Україна і Європа, а 20% – внесок США.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп та російський диктатор Володимир Путін домовилися негайно дати “доручення щодо підготовки контактів”. Йдеться про зустріч і склад переговорних груп щодо війни в Україні.