Залужний став почесним громадянином Києва
Фото: Верховна Рада/Facebook

BBC Україна оприлюднило власне розслідування про те, як триває хід справи щодо того, хто “здав південь” України у лютому 2022 року.

Про це йдеться у статті “Хто здав Південь? ВВС з’ясувала деталі найрезонанснішого розслідування війни з Росією”.

Справу про неналежну оборону Херсонської області, що призвело до її швидкої окупації, ДБР відкрило вже на другому місяці війни – 11 квітня 2022 року. З того часу про її розслідування відомо дуже мало.

У березні 2023 року ДБР у відповідь на запит ВВС Україна відповіло, що справу розслідують за частиною 1-ї статті 111 та частиною 3-ї статті 425 Кримінального кодексу – державна зрада та недбале ставлення до військової служби.

Мова йде про неналежну організацію мінування мостів і дамб для подальшого підриву, щоб стримати наступ Росії вглиб материкової України.

“Це у свою чергу призвело до тяжких наслідків, пов’язаних із тимчасовою окупацією територій Херсонської та Запорізької областей, загибеллю українських захисників і мирних мешканців, знищенням ворогом інфраструктури цих регіонів”, – пояснює ВВС джерело у слідстві.

Контрольний пункт в'їзду-виїзду "Чонгар"
Фото: ДПС

Спочатку у публічному просторі “здачу Півдня” пов’язували зі зрадниками у спецслужбі – з колишнім начальником ГУ СБУ в Криму Олегом Кулінічем (нібито саме він передав росіянам всі дані про дислокацію військ та інфраструктуру місцевості), а також з ексочільником управління СБУ в Херсонській області Сергієм Криворучком.

“Але ми провели розслідування, в рамках якого з’ясували, що Олег Кулініч не фігурує у справі про окупацію Півдня, як і інші працівники СБУ. Виявилося, що по цій справі проходять виключно військові ЗСУ”, – зазначається у статті.

Українські військові кажуть, що російські сили та засоби, які заходили з Криму, переважали в десятки разів
Фото: ДПСУ

За даними ВВС, підозри у цій справі ще нікому не оголосили, але цілком імовірно, що це може відбутися вже найближчим часом. Справа розслідується вже півтора року, по ній досі допитують свідків. І зовсім не простих.

З надійних джерел BBC стало відомо, що слідчі вже допитали цілий список генералів та представників військового командування. Серед них – командувач сил оборони Сергій Наєв, колишні командувачі угрупування військ “Південь”, зокрема генерали Андрій Ковальчук та Андрій Соколов, а також командири інших військових формувань, що входять до складу цього угруповання.

Наступ російської армії на південь України з Криму
Фото: ВВС Україна

Свідчення також дав генерал, ексначальник Генштабу Віктор Муженко. Він зранку 24 лютого 2022 року приєднався до вищого військового командування та допомагав ухвалювати рішення у штабі.

За даними BBC, також допитали ще одного колишнього начальника Генштабу, генерала Руслана Хомчака. Дали свідчення і колишні керівники Херсонщини, в тому числі ексголова Херсонської обласної військової адміністрації Геннадій Лагута, якого 16 вересня знайшли мертвим у Києві.

Також кілька джерел BBC стверджують, що в рамках розслідування цієї справи слідчі приходили на бесіду до Валерія Залужного. За даними ВВС, процесуального статусу у цій справі в головнокомандувача ще немає, так само як не було і офіційного виклику на допит. Але не виключено, що такий статус з’явиться згодом. З огляду на такий можливий розвиток подій, у вузьких політичних колах справу про окупацію Півдня вже називають “справою Залужного”.

BBC написали запит в ДБР, аби з’ясувати, чи фігурує Залужний в цьому розслідуванні, але там відмовились надати цю інформацію. Так само відмовились і в СБУ, представники якої беруть участь у спільній слідчій групі в цьому провадженні. У спецслужбі вказали, що основним слідчим органом у цій справі є ДБР, тож всі питання – до бюро.

Запит ВВС стосовно розслідування "здачі півдня"
Фото: ВВС Україна

Також, за даними BBC, слідчі допитали екскомандира 59-ї окремої мотопіхотної бригади, яка обороняла Південь, полковника Олександра Виноградова. Всього у справі свідчення дали понад пів сотні людей.

Затримання СБУ Олега Кулініча
Фото: СБУ

“Ключовим питанням з боку військових, з якими ми поспілкувалися про цю справу, є те, чи здатні цивільні слідчі ДБР розслідувати такі справи. Адже часто в них немає військового досвіду, вони можуть не мати належної експертизи, особливо в питанні ведення війни та ухвалення військових рішень. До того ж, за словами військових, є сумніви в неупередженості цього розслідування, адже в публічній площині ДБР часто пов’язують з Офісом президента”, – йдеться у статті.

В багатьох країнах НАТО такі справи розслідують слідчі військової поліції, але в Україні за 9 років війни так і не створили подібний орган.

Нагадаємо, оператор “Іскандера” РФ розповів, що початок повномасштабної війни в Україні розпочався саме з обстрілів з Білорусі. Нині він покинув службу і вважається у своїй країні зрадником, тому каже, що може говорити вільно.

Читайте також: В ЄС порахували втрати ЗСУ за час повномасштабного вторгнення РФ

Подібні

Європа витратила на оборонну підтримку України 54 млрд євро проти 60 млрд євро від США, – єврокомісар Кубілюс

Він наполягає на вступі України до ЄС, особливо в умовах загрози з боку РФ

Росія зобов’язана компенсувати Україні збитки на €500 млрд, – Мерц

Державні активи РФ на сотні мільярдів євро розміщені переважно у країнах ЄС

“Ми як ніколи близькі до нового тиску на Путіна”: Bild про те, чого чекають аналітики від “великої заяви” Трампа щодо Росії

Росія напередодні заяви Трампа не припинила удари дронами, а значно їх скоротила

Рівень бідності в Україні є надто високим і суттєво перевищує показники інших країн, — Мінсоцполітики

Для покращення ситуації передбачаються програми перенавчання, працевлаштування та можливий переїзд