Обраний президент США Дональд Трамп може використати фактор розвитку Арктичної зони та Північного морського шляху (СМП) для включення його до свого мирного плану щодо врегулювання війни в Україні.
Про це йдеться у матеріалі порталу Responsible Statecraft.
“Після переобрання Дональда Трампа його передвиборча обіцянка швидко покласти край російсько-українській війні здається все більш недосяжною, оскільки ситуація в Україні продовжує погіршуватися. Важко уявити, що посилення постачання озброєння до України та посилення санкцій проти Росії приведуть до досягнення миру. Однак нова влада США має можливість вирватися зі статус-кво та спонукати Росію припинити війну”, – пише видання.
Автори матеріалу вважають, що новий президент США під час переговорів може використати “зацікавленість РФ у розкритті економічного потенціалу Арктичної зони”.
Читайте також: Трамп і Путін, ймовірно зустрінуться у 2025 році, щоб розділити світ на сфери впливу, – The Washington Post
Видання наголошує на необхідності зняття санкцій з Північного морського шляху та стимулюванні західних судноплавних компаній до використання цього транспортного коридору.
“Цей план приверне увагу російського диктатора Володимира Путіна, а також зустріне підтримку з боку Китаю і може бути вигідним скандинавським державам, Південній Кореї та Японії. При цьому, частиною угоди має бути така умова, як спрямування невеликої частки прибутку від ШМД, наприклад, 5% для відновлення зруйнованої в ході війни інфраструктури України протягом наступних 50 років”, – пише видання.
Автори публікації наголошують, що першочерговим завданням для встановлення миру будуть “складні питання”: майбутня архітектура безпеки у Східній Європі та поділ сил у зоні конфлікту.
Трамп і Гренландія
Днями у соцмережі Truth Social Трамп висловив побажання, щоб Гренландія, якою володіє ця країна, перейшла під контроль Вашингтона.
“З метою забезпечення національної безпеки та свободи в усьому світі Сполучені Штати Америки вважають, що володіння і контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю”, – написав Трамп.
Гренландія та Арктика
Як повідомляє видання Axios, з 1867 року влада США неодноразово розглядала можливість купівлі або навіть намагалася придбати Гренландію.
“Гренландія географічно вважається частиною континенту Північна Америка, але має тісні геополітичні зв’язки з Європою та отримує фінансування від ЄС, оскільки з 1979 року має статус автономної заморської території Данії”, – пише видання.
Острів має прямий доступ до Арктики, де серед інших країн має свої інтереси й РФ. Вчені вважають, що у Гренландії є родовища золота, срібла, міді та урану, а також великий потенціал для видобутку нафти.
Арктика має важливе військово-стратегічне значення як зона розгортання ядерних підводних човнів, які можуть сховатися під льодом і в разі конфлікту завдати удару по більшій частині Північної Америки, Європи і Росії. Маршрут через Північний полюс також є найкоротшим шляхом між Північною Америкою і Росією.
Останніми роками Росія також намагається претендувати на території, прилеглі до виключної економічної зони Гренландії.
Читайте також: Данія попередила про високу ймовірність війни в Арктиці: РФ демонструє там агресивну і загрозливу поведінку
Раніше повідомлялося, що США ретельно спостерігають за співпрацею між Росією та Китаєм в Арктиці і вважають недавню військову активність обох країн у цьому регіоні тривожним сигналом.
Днями The Telegraph повідомили, що через падіння попиту після введення санкцій, РФ була змушена закрити частину найбільшого у світі заводу з виробництва скрапленого природного газу (СПГ), розташованого неподалік Мурманська. Одним з руйнівних ударів по плану Путіна щодо присутності РФ в Арктиці було завдано, коли Індія оголосила, що не купуватиме СПГ в “Арктик СПГ 2”.