Сьогодні, 24 березня, представники РФ та США розпочали черговий перемовини щодо війни в Україні у Саудівській Аравії. Місце зустрічі стала столиця країни Ер-Ріяд, де вчора американці вели консультації з українською стороною.
Про це йдеться у матеріалі видання “РБК-Україна”.
За даними пропагандистських ЗМІ, зустріч проходить у закритому форматі. Журналістів нібито попросили залишити готель The Ritz-Carlton, де відбуватимуться переговори.
Напередодні стало відомо, що делегація США за підсумками переговорів в Ер-Ріяді прагне укласти угоду з представниками України та Росії про припинення вогню в Чорному морі. Reuters з посиланням на обізнане джерело писало, що після переговорів США та України 23 березня, американці планують провести переговори з росіянами 24 березня. Білий дім заявив, що метою розмови стане досягнення припинення вогню в Чорному морі задля забезпечення безпечного судноплавства.
Водночас очікується, що сторони обговорять “лінію контролю” між двома країнами, яку джерело Reuters охарактеризувало як “заходи з контролю, підтримання миру, заморожування ліній там, де вони є”. За словами співрозмовника видання, обговорюються “заходи зі зміцнення довіри”, зокрема повернення українських дітей, вкрадених Росією.
Американську делегацію цього разу очолюють: старший директор Ради національної безпеки Білого дому Ендрю Пік і високопоставлений чиновник Держдепартаменту США Майкл Антон. А від росіян представлені: голова комітету Ради федерації з міжнародних справ Григорій Карасін. Він тривалий час працював в МЗС РФ. Ще один учасник російської делегації – генерал Сергій Беседа, який раніше очолював 5 службу ФСБ РФ, яка займається оперативною інформацією та міжнародними справами, а нині він є радником голови ФСБ.
Кореспондент BBC з питань оборони Френк Гарднер повідомляє, що у розкішних приміщеннях готелю Ritz-Carlton, що ретельно охороняється, в Ер-Ріяді російські та американські переговорники обговорюють деталі часткового припинення вогню.
“Українська делегація знаходиться у тій самій будівлі, але жодних планів зустрічі двох протиборчих сторін немає”, – каже Гарднер.
Він зазначає, що оптимістичні амбіції США щодо припинення війни зіткнулися з реальністю. Знайти загальний ґрунт навіть для часткового припинення вогню виявляється вкрай складним завданням. Це не те, що можна вирішити швидко. Тому сьогодні мета полягає в тому, щоб вигадати своєрідне «полегшене припинення вогню», зосередившись на Чорному морі.
Повідомляється, що Росія прагне відродити зернову угоду 2022 року, укладену за посередництва ООН і Туреччини, яка дозволила Україні експортувати своє зерно морем, не зазнаючи атак з боку Росії.
Натомість Росія зможе експортувати сільськогосподарську продукцію та добрива через Чорне море, отримавши деяке полегшення від західних санкцій. Росія вийшла з цієї угоди у 2023 році, скаржачись на те, що санкції все ще діють.
“Схвалення цієї угоди сьогодні було б початком процесу. Але до закінчення страшного конфлікту в Європі з часів Другої світової війни ще далеко”, – повідомляє Гарднер.
Нагадаємо, учора, 23 березня, у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді закінчилася зустріч делегацій України та США. Зазначається, що дискусія була продуктивною та цілеспрямованою, адже делегати обговорили ключові питання, включаючи енергетику.