Китай може стримати від постачання зброї Росії лише усвідомлення того, що санкції Заходу будуть такими серйозними, що занурять економіку КНР у серйозну кризу і занепад.
Таку думку висловив політолог Віталій Портніков.
Портніков процитував газету South China Morning Post, яка пише, що Китай не може допустити поразки Росії у війні з Україною і краху російського режиму на тих умовах, які сьогодні висуваються Вашингтоном та колективним Заходом.
“Крах Російської Федерації може означати для керівництва Китайської народної республіки поразку авторитаризму як такого. І раз і назавжди закриє тему можливого силового вирішення ситуації з Тайванем. Таким чином керівництво КНР зробить усе можливе, щоб запобігти краху путінського режиму. І у зв’язку з цим можуть розглядатися такі аспекти, які врешті-решт призведуть до початку постачання зброї до Російської Федерації”, – зазначає Портніков.
Політарена в Telegram: оперативні новини в зручному форматі
Портніков додав, що зараз є важливим той факт, що колективний Захід і насамперед США здійснюють інтенсивний тиск на КНР з метою запобігти можливому постачанню зброї для РФ.
“І якщо у Пекіні усвідомлять, що таке постачання може датися взнаки на спробах відновити темпи зростання китайської економіки і занурити Китай у глибоку кризу, в Пекіні можуть утриматися від ухвалення цього рішення. Або ж постачати зброю РФ виключно за посередництвом третіх країн”, – сказав він.
Портніков зазначив, що президент Франції Еммануель Макрон, який збирається зустрітися з Сі Цзіньпіном, вважає за можливе обговорення з китайським керівництвом умови на яких Китай міг би вплинути на РФ з метою припинення війни проти України. На це ж сподівається і президент Володимир Зеленський.
“Однак, як на мене, сподівання і президента Франції і президента України будуть марними. Китай буде підтримувати Росію з точки зору диктатури і протистоянню цивілізованому світу. І єдине, що ще може зробити цивілізований світ, це утримати Китай від постачання зброї російській армії під загрозою рішучих і серйозних санкцій проти китайської економіки. Таких санкцій, які призведуть до проблем не тільки в цій економіці, але й до серйозного занепаду пов’язаних з Китаєм економік Заходу. Якщо Заходу вистачить політичної волі піти на таку серйозну кризу, Китай відмовиться від постачання зброї. Якщо він побачить, що реально політичної рішучості немає, я впевнений, що голова КНР ухвалить рішення про постачання зброї Володимиру Путіну”, – вважає Портніков.
Нагадаємо, газета WSJ повідомила, що офіційні особи США кажуть, що Китай розглядає можливість доставки артилерії та безпілотників російським силам.
Натомість Китай 24 лютого спростував повідомлення, ніби веде переговори з Москвою щодо постачання безпілотників і зброї. В МЗС країни наполягають, що країна виявляє “відповідальний підхід до військового експорту”.
Також у день річниці вторгнення Росії в Україну Китай опублікував власний так званий мирний план. Ідеї сформульовані у дванадцяти пунктах. Документ має назву “Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні”.