Парламент Болгарії не підтримав підписання безпекової угоди
Фото: parliament.bg

Болгарський парламент відмовився схвалити підписання двосторонньої безпекової угоди з Україною. Колишній прем’єр-міністр Бойко Борисов та лідер партії ГЄРБ, який раніше підтримував цю ініціативу, змінили свою позицію.

Про це пише Euractiv.

Видання зазначає, що нинішній тимчасовий прем’єр-міністр Болгарії Дімітар Главчев пообіцяв у жовтні приєднатися до країн, які уклали двосторонні безпекові угоди з Україною.

“Очікувалося, що Главчев підпише угоду з президентом України Володимиром Зеленським під час їхнього візиту до Брюсселя в четвер, але тимчасовий уряд відмовився і звернувся за мандатом до парламенту, де ГЄРБ Борисова має найбільше місць”, – йдеться у повідмоленні.

Таким чином Болгарія стала шостою з 27 країн-членів ЄС. хто не підписав безпекову угоду з Україною. Відмовилися також Угорщина, Австрія, Словаччина, Мальта та Кіпр.

Коментар Борисова

Видання зазначає, що з моменту вторгнення Росії в Україну у 2022 році ГЄРБ підтримувала надання військової допомоги Україні, а сам Борисов часто підкреслював цю підтримку як доказ прозахідної позиції своєї партії.

Читайте також: Парламент Болгарії подолав вето президента щодо БТРів для України

Але, за його ж словами, ситуація змінилася.

“Ще пів року тому ми б категорично підтримали таку угоду. Сьогодні така підтримка рівнозначна “купівлі заводу на 9 вересня”, – прокоментував він.

Йдеться про болгарський народний вислів – “купити завод 8 вересня”, що означає укласти дуже погану угоду. Адже 9 вересня 1944 року радянська армія окупувала Болгарію, що не віщувало нічого хорошого для власників фабрик.

Борисов пояснив, що причиною цього стало “посилення дискусії в Європі та США про досягнення миру в Україні”, але так і не пояснив, чому вбачає відсутність взаємної вигоди у запропонованій угоді.

Весела Чернева, заступниця директора ECFR і колишня радниця колишнього прем’єр-міністра Кирила Петкова, сказала, що такий розвиток подій був “подарунком” для прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який перебуває з візитом у Софії 20 грудня.

Читайте також: Глава МЗС Болгарії переконаний, що НАТО буде в безпеці лише тоді, коли Україна стане членом блоку

У Болгарії кілька років триває політична криза через нездатність парламенту сформувати стабільний уряд, у результаті чого в країні за останні чотири роки відбулось сім дострокових виборів. Політичні сили ніяк не можуть порозумітися між собою.

Про підготовку безпекової угоди між Україною та Болгарією стало відомо наприкінці жовтня. На сьогодні Україна підписала вже майже три десятки таких двосторонніх документів, а також Ukraine Compact – багатосторонній документ, що містить зобов’язання щодо підтримки України.

Подібні

В Укрзалізниці повідомили про затримку 12 потягів: яка причина

Затримки становлять від 20 хв до понад 3 годин

Стало відомо, коли середня зарплата в Україні зросте до 40 тис. грн

Також очікується зростання зарплат у доларах

Трамп поговорив з Путіним телефоном про Україну, але вони ні про що не домовилися

Відомо, що розмова тривала майже годину

МЗС України викликало тимчасового повіреного США на тлі призупинки постачання ракет ППО

Зустріч проводила заступниця Сибіги – Мар’яна Беца