Фахівці американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що інсценування нападів на ЗАЕС російськими силами під чужими прапорами є частиною широкої російської інформаційної операції, щоб зірвати міжнародну допомогу Україні.
Про це ISW пише у своєму звіті.
“Два дні обстрілів 20 та 21 листопада спричинили значні пошкодження на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) заявило 21 листопада, що безпосередніх загроз для ядерної безпеки немає, і що цілісність усіх шести ядерних реакторів, а також сховищ відпрацьованого та свіжого ядерного палива залишається безкомпромісною, попри інтенсивні обстріли”, – зазначається у повідомленні.
Росія та Україна звинуватили одна одну у завданні артилерійських ударів по ЗАЕС 20 та 21 листопада.
Аналітики ISW дослідили, що один російський військовий блогер послався на відео обстрілу, зняте чеченськими силами, і заявив, що обстріл вівся з позицій на підконтрольній Росії території на південь від ЗАЕС, а не на підконтрольній Україні території на північ від ЗАЕС.
Після обстрілів голова російського ядерного оператора “Росатом” Олексій Ліхачов попередив про ядерну катастрофу на ЗАЕС, акцентують увагу в Інституті, а російські військові кореспонденти значною мірою підхопили його заяви і закликали перевести всі українські атомні електростанції під російське управління.
ISW раніше оцінювала, що російські сили інсценували напади на ЗАЕС під чужими прапорами, і раніше повідомляла про незаконну мілітаризацію ЗАЕС російськими силами.
У звіті вказується, що самі по собі артилерійські удари навряд чи зможуть пробити захисні блоки, що захищають кожен ядерний реактор. Натомість такі удари становлять більшу загрозу для сховищ відпрацьованого ядерного палива, з яких може статися витік радіоактивних матеріалів і спричинити радіологічну (на відміну від ядерної) катастрофу, якщо вони будуть пошкоджені.
“Подальше ототожнення радіологічних та ядерних аварій і постійне обговорення загрози катастрофи на ЗАЕС, ймовірно, є частиною більш широкої російської інформаційної операції, спрямованої на підрив підтримки України з боку Заходу та представлення російського контролю над станцією як необхідного для уникнення ядерної катастрофи з метою подальшого посилення операційного та адміністративного контролю над українськими ядерними активами та примушення міжнародної спільноти визнати російську анексію української території, принаймні, опосередковано”, – зауважують спеціалісти ISW.
Нагадаємо, що за оцінкою американського Інституту вивчення війни (ISW), російська армія, ймовірно, може перекинути війська на Донеччину.