про відключення електрики
Фото: depositphotos.com

Наразі Україна стоїть на порозі дуже складної зими. Утім, на рівні громад та бізнесу вже є рішення, які можуть допомогти.

Про це заявили учасники дискусії “Енергетична стійкість України в умовах тотальної війни”, яка відбулася в Українському кризовому медіацентрі.

“Російські удари, зокрема 8 липня, були спрямовані й на лікарні. Триває тотальна війна, де одним з її елементів є знищення інфраструктури для унеможливлення функціонування, передусім великих міст. Це цілеспрямоване руйнування української енергетики із наміром вийти на той рівень, коли внутрішні проблеми будуть критичними, що, на думку наших ворогів, буде створювати готовність країни до капітуляції”, – зазначив голова правління УКМЦ, Надзвичайний і Повноважний Посол України Валерій Чалий.

На думку експертів, зима 2024-2025 років буде надзвичайно складною та буквально вирішальною для України. Водночас спікери наголосили, що “у нас є шанс пройти цю зиму, і для цього вже є рішення, напрацьовані громадами та бізнесом”.

Міністр охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України (1995-1998 рр.), представник України в Раді керуючих МАГАТЕ (1995 р.) Юрій Костенко розкритикував наміри Міністерства енергетики України добудовувати блоки Хмельницької АЕС, адже це – перспектива щонайменше на десять років. В якості ефективних рішень тут і зараз він навів приклади, коли органи самоврядування активно готують громади до важкого енергетичного голоду. Тому український бізнес вже робить дуже багато, щоб пережити зиму, і цей досвід можна масштабувати і використовувати.

“Попри складну ситуацію, український бізнес швидкими темпами інвестує свої обмежені фінансові ресурси в створення власної розподіленої генерації та енергетичну безпеку, не очікуючи на державу. Тільки за чотири місяці цього року наша компанія “МХП” розпочала і ввела в експлуатацію найбільшу в Україні дахову сонячну станцію на 11 МВт. Також ми закупили майже 30 МВт когенераційних систем виробництва електричної енергії, промислового пару і тепла для власних потреб. Це дасть можливість щорічно додатково генерувати майже 270 мільйонів кіловатів електричної та 260 мільйонів кіловатів теплової енергії для власних потреб, знявши навантаження з енергетичної системи України”, – додав голова правління Global 100%REnewable UA, президент MHP Eco Energy Олександр Домбровський.

Експерти переконані, що Україні потрібен енергетичний “пластир”, який дозволить вижити критичній інфраструктурі також отримувати воду та тепло. На думку заступниці міністра закордонних справ (2014-2019 рр.), Надзвичайного і Повноважного Посола України Лани Зеркаль, потрібне звернення від уряду до донорів, міжнародних організацій та структур ООН, щоб ті поставили до зими якомога більше генерації малої потужності. І, що важливо, допомогли з їхньої установкою, ремонтом та супроводом. Адже у громад для цього часто нема ні фахового, ні фінансового ресурсу.

З огляду на це, мала генерація залишається чи не єдиним шляхом для побудови енергетичної стійкості у громадах, яку можна реалізувати в наступні три-п’ять років. Причому Україна в цей час буде дуже залежна від імпорту електроенергії з ЄС.

Нагадаємо, раніше ВВС писало, що якщо РФ продовжить атакувати електростанції, то взимку українці можуть проводити до 20 години на день без електрики та опалення. Частково проблема полягає в тому, що ремонт українських теплових та гідроелектростанцій важкий і дорогий.

Подібні

Німеччина погодилася виділити 100 млн євро на закупівлю ударних дронів для України, — Der Spiegel

За ці кошти Київ зможе виготовити кілька сотень одиниць таких безпілотників

Зеленський про вихід України з Оттавської конвенції: це є сигналом усім, хто межує з РФ

Росія ніколи не була учасницею цієї конвенції й надзвичайно цинічно використовує протипіхотні міни

Чернишов заявив, що не зможе бути присутнім у суді, де йому обиратимуть запобіжний захід: яка причина

Каже, що буде зайнятий у Кабміні

У Кремлі висунули нову умову “припинення війни”: щоб Україна скасувала навчання ЗСУ в країнах Заходу

Навчання у західних країнах пройшли понад 200 тисяч українських військових