Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, під час візиту урядової делегації на кордон, звернувся до польських фермерів і громадян Польщі з аргументами щодо впливу цього протесту на економіку обох країн.
Про це Шмигаль написав на своїй сторінці.
“По-перше, останні 5 місяців Україна не продає своє зерно на польський ринок. Україна не продає свою кукурудзу, насіння соняшника та ріпак на польський ринок! Наш Уряд 16 вересня минулого року прийняв рішення про ліцензування експорту частини агропродукції. Тобто, без дозволу Польщі зараз неможливо експортувати зерно, кукурудзу, ріпак та соняшник на польський ринок. Зараз таких дозволів немає – і відповідно експорту теж немає. Ми хочемо, аби це почули і польські фермери, і польське суспільство”, – заявив Шмигаль.
По-друге, як він констатував, що українське зерно через Польщу їде тільки транзитом.
“Через польський кордон нині проходить лише 5% українського аграрного експорту, основний маршрут — це “зерновий коридор” через Чорне море”, – прокоментував прем’єр.
Читайте також: У Польщі анонсували обмеження на низку українських продуктів, щоб вирівняти ситуацію із зерном: який механізм
По-третє, блокада кордону б’є по всій польсько-українській торгівлі й економіці двох країн.
“Від неї програє не лише Україна, від неї програють польські підприємці, які експортують на наш ринок товарів на 12 мільярдів доларів щороку. Цю правду мають почути поляки та польські фермери, аби зрозуміти безглуздість блокади кордону”, – зазначив Шмигаль.
“План взаєморозуміння”
Прем’єр також оголосив, що Україна розробила та пропонує Польщі план деблокади кордону, який складається з п’яти кроків:
- Україна погоджується на обмеження, які запропонувала Єврокомісія щодо нашого аграрного експорту. Це автоматичні захисні заходи, які були представлені в межах рішення Єврокомісії з пропозицією продовжити безмитну торгівлю ЄС та України. Мова йде, зокрема, про обмеження на м’ясо птиці, яйця, цукор.
- Пропонуємо польському Уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС.
- Україна направляє звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика та транспорт. Це потрібно для того, аби раз і назавжди зняти маніпуляції щодо якості нашої аграрної продукції, а також щодо того, чи відповідає підтримка наших аграріїв стандартам Світової організації торгівлі. Водночас принципова позиція України — це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження “економічного безвізу”. Питання торгівлі України та ЄС буде вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.
- Пропонуємо створити “Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія” під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії.
- Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський 23 лютого відрядив на кордон із Польщею урядову делегацію на чолі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. Українські посадовці мали зустрітися з польськими колегами “для розв’язання проблеми з блокуванням перевезень”. Однак ніхто з польських урядовців не з’явився.
Раніше повідомлялося, що представники урядів України та Польщі зустрінуться 28 березня у Варшаві, щоб обговорити ситуацію з блокуванням руху на кордоні між країнами.