Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №9005, який забороняє повідомляти про прийняті рішення Ради раніше ніж за годину після закінчення засідання.
Як повідомив народний депутат фракції “ЄС” Олександр Гончаренко, який оперативно повідомляє рішення Ради у своєму Telegram-каналі, цей закон направлений проти нього. А також проти ще одного нардепа Ярослава Железняка (Голос).
“Ну що, закон про поширення інформації з Верховної Ради прийнятий у першому читанні (№9005). Точніше сказати, закон проти Гончаренка і Железняка”, – написав Гончаренко.
“Так і ніхто не пояснив мені, а в чому зміст ініціативи, але на всяк випадок прийняли. Шалена нестримна реформа. Важкі рішення для важких часів. До другого читання обов’язково подам правку про носіння шапочок з фольги… ну а що, нехай теж на всяк випадок буде”, – зазначив Железняк, коментуючи ухвалення законопроєкту в першому читанні.
Що змінює законопроєкт 9005
Законопроєкт 9005 про внесення змін до деяких законів України щодо заборони поширення інформації про пленарне засідання Верховної Ради України під час дії воєнного стану зареєстровано на початку лютого 2023 року. Автори законопроєкту: спікер Руслан Стефанчук і його заступники.
Пропонується доповнити статтю 19 Закону України “Про статус народного депутата України” новим положенням, згідно з яким під час дії військового стану в Україні народному депутату забороняється поширювати будь-яким способом інформацію про час, місце, хід та результати проведення (продовження) пленарного засідання раніше ніж за годину після закриття цього пленарного засідання або оголошення перерви в пленарному засіданні, що триває.
Також запропоновано зміни до окремих статей Регламенту Верховної Ради України щодо:
- відкритості та гласності роботи Верховної Ради (стаття 3);
- дотримання дисципліни та норм етики народними депутатами (стаття 51) та особами, присутніми на пленарних засіданнях Верховної Ради (стаття 53).
- Зокрема, пропонується закріпити положення, згідно з яким народний депутат або інша особа, які порушили вимоги щодо заборони поширення інформації про пленарне засідання, зобов’язані залишити пленарне засідання на пропозицію головуючого або на пропозицію народного депутата, підтриманого не менше однієї третини голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради. Раді.
Крім того, за висновком комітету, до предмета ведення якого належать питання регламенту, Верховна Рада без обговорення може ухвалити рішення про позбавлення народного депутата права брати участь у пленарних засіданнях або пленарному засіданні, що триває, строком до п’яти днів таких (такого) засідань. За ці дні такому народному депутату не виплачується заробітна плата і не провадяться виплати, пов’язані з виконанням депутатських повноважень відповідно до закону.